Významnou součástí United Colours of Akropolis je poměrně pohotové a přesně zacílené reflektování domácí scény. Takhle se například zviditelnila tzv. pražská balkánská vlna. Nedílnou součástí odjakživa byla i nabídka romské hudby. Náchodskou skupinu Čilágos (Oblak) sice pamatují návštěvníci Respectu '99, nicméně od té doby se hodně změnilo. Čilágos nedávno vyšlo album In A Minor, úspěšně koncertovali v USA a jejich zemitá hudba s dominujícím ženským trojhlasem, houslemi Josefa Čisára a dvěma akordeony získala na dravosti. Kapelník – kytarista Emil Baláš se také stále víc obrací k dědictví svého strýce, primáše Ondreje Kury, který kdysi spojil rómskou, slovenskou a maďarskou hudbu v ojedinělý, melodicky pestrý celek. „Strýc našeho houslistu naučil spoustu triků, které jiní houslisté s takovým citem nehrají, snad jen Jožka Fečo ,“ řekl v jednom rozhovoru Emil Baláš. Snad i proto, že Jožku Feča, ale i Jana Slepčíka se Zuzanou Navarovou pozval 17. října do Akropole na křest již zmíněného alba. Start do nové koncertní sezóny následně zpestří i pražská romská kapela Bengas.
Klezmer má v Čechách svou tradici, proto není divu, že se v Praze rok co rok představí některé z výjimečných seskupení tohoto stylu. A konkrétně takoví The Klezmatics jsou u nás takřka doma. Mezinárodní kapelu Sukko lze považovat za jakýsi all-stars band, protože její členové prošli mnoha významnými evropskými skupinami: Budowitz, Frank London's Klezmer Brass All Stars, Kapelye či Willy Schwarz. Řeč je o holandské zpěvačce a akordeonistce Sanne Mörick, vysoce ceněném klarinetistovi Merlinu Sheperdovi z Anglie či německém kontrabasistovi a kytaristovi Heiko Lehmanovi. Sukko přijíždějí do Prahy 8. listopadu místo původně ohlášené multikulturní elektronické dvojice Bad Marsh&Shri.
Na Sukko naváže 5. prosince další excelentní zástupce klezmeru: vynikající americko-německá kapela Brave Old World , jedna z těch, která v 9O. letech společně s The Klezmatics pozdvihla prapor klezmer revivalu málem nejvýš. „Snažíme se odvézt klezmer od pouhého napodobování minulosti směrem k jeho přeměně v hudbu budoucnosti,“ říká proslulý zpěvák Michael Alpert. Společně s houslistou Kurtem Bjorlingem, akordeonistou Alanem Bernem a kotrabasistou Stuartem Brotmanem proto míchají tradiční šumařské pojetí klezmeru s klasickými aranžemi i moderním přístupem s klávesami.
Ještě předtím si ale 28. listopadu přijdou na své i milovníci skotské tradiční hudby, kterou na United Colours of Akropolis přijede reprezentovat The Kinlochard Ceilidh Band , založený před bezmála dvaceti lety. A jak už sám název napovídá – „ceilidh“ představuje irskou taneční kapelu – nepůjde pouze jen o skotskou hudbu, ale i irskou a bretaňskou. A samozřejmě tanec.