Přední polský basista vybírá pětici desek, které jej ovlivnily na jeho hudební dráze.
Wojtek Mazolewski ve své hudbě propojuje punkové kořeny, neortodoxnost „jassové“ scény i moderní jazz. Letos vydal album jak s novým triem Tryp Tych (Warsaw Conjunction), tak se známým Wojtek Mazolewski Quintet (Beautiful People). Dobrá příležitost oslovit jej do této rubriky.
1. John Coltrane – A Love Supreme (1965)
Nádherně dojemné album. Slyšíme zde vizi, oddanost a motivovanost perfektně sehraného souboru, který šlape jako jeden organismus. Tato hudba nese univerzální poselství s duchovním nábojem. Při každém poslechu mi deska přináší něco nového. Provází mě mým životem i kariérou a nastiňuje mi další cestu. Zajímavé je, že bylo nahráno za jeden večer, v noci 9. prosince 1964. Úžasné album.
2. Rage Against the Machine – Rage Against the Machine (1992)
Neskutečná dávka energie. Písně zde jsou plné atomových zvuků! S kapelou Wojtek Mazolewski Quintet jsme občas hráli písně Killing in the Name nebo Bombtrack – druhou jmenovanou jsme nahráli na album Polka a na YouTube je také řada našich vystoupení s touto písní.
3. Krzysztof Komeda – Astigmatic (1966)
Pro mě jedno z nejdůležitějších alb evropského jazzu poloviny šedesátých let. Dokonale vyvážená
rovnováha mezi nádhernými tématy a volnou improvizací, kde každý z hudebníků účastnících se natáčení má možnost projevit svůj individuální styl. V kapele vedené pianistou Krzysztofem Komedou hrají vynikající polští instrumentalisté Zbigniew Namysłowski – alt saxofon a Tomasz Stańko – trubka, kteří v následujících letech formovali evropský jazz, a dále skvěle hrající skandinávská rytmická sekce Rune Carlsson – bicí a Günter Lenz – kontrabas a baskytara. Mistrovské dílo.
4. Charles Mingus – Moves (1973)
Moje oblíbené album Charlese Minguse. Otevírá ho nádherná skladba Canon. Vzpomínám si, jak jsem ji slyšel a nadchla mě v klubu MÓZG v Bydhošti, kam jsem jako teenager chodil jamovat s kamarády z okruhu „jassové“ scény. Dobrá melodie je zkrátka poklad.
5. The Jimi Hendrix Experience – Are You Experienced (1967)
Další album z poloviny šedesátých let, které ukazuje, jak plodné to bylo období. Základním motorem této hudby byla kreativita a otevřenost hudebníků při hledání nových výrazových forem. Toto období mám rád proto, že hudebníci se nenechávali svazovat žánry a styly. Improvizace byla základním stavebním kamenem hudby a energie z ní vycházející byla určující pro její kvalitu.
Psáno pro Harmonii 11/2024