Program jubilejní 125. sezony zveřejnila Česká filharmonie uprostřed řádící koronavirové pandemie. Orchestr však neponechává nic náhodě a do boje s respiračními chorobami nasadí nejmodernější technologii umělé inteligence.
Rušivé kašlání bylo na koncertech palčivým problémem už před současnou virovou nákazou. Kdo někdy nezažil hlasité odkašlání uprostřed smyčcového sóla, sborové čištění průdušek doprovázející sólový zpěv, nebo dávivé zvuky vylepšené šustěním pytlíku Hašlerek… S příchodem viru se ale „pouhé“ porušení etikety proměnilo v závažné riziko. Stačí, aby jeden z chrchlajících byl nakažený, a celé Rudolfinum riskuje karanténu.
„Díky spolupráci s předními odborníky z vysokých škol a IT firem jako první orchestr na světě nasazujeme technologii automatické detekce kašlání,“ prozradil redakci vedoucí IT filharmonie Vilém Brána. „Zakašlání má unikátní zvukovou charakteristiku odlišnou od nástrojů či zpěvu, v digitálním záznamu se tedy dá vyhledat. Ten pravý oříšek je ale přiřadit zvuk ke konkrétnímu ‚umělci’“, dodává Brána.
Tento úkol svěřili autoři projektu umělé inteligenci, tzv. neuronové síti. Jde o speciálně napsaný počítačový program, který se postupně „učí“. Na začátku musí kašlajícího člověka v záznamu najít a označit lidská obsluha, program pak na základě podobností v obrazu a zvuku hledá další případy a postupně se v tom zdokonaluje.
„Systém jsme na koncertech trénovali celou sezonu a teď dokáže zachytit 95 % provinilců, počet falešně pozitivních výsledků je přitom zanedbatelný,“ doplnil Brána. Algoritmy pro detekci kašle se dosud zkoušely v medicíně (viz studie zde či zde), nasazení v hudebním prostředí představuje mimořádný úspěch českých informatiků. Posluchač si žádné změny nevšimne – záznamová zařízení jsou v Rudolfinu běžně, pro novou sezonu navíc filharmonie instalovala nový systém pro on-line přenosy koncertů. Ten tak stačilo doplnit o výše zmíněný software. Když systém detekuje zakašlání, díky mikrofonům zaměří přibližné místo, z kamerového záznamu ve vysokém rozlišení potom dohledá konkrétního hříšníka.
Díky vysoce výkonnému serveru v hodnotě několika milionů korun jsou pak výsledky k dispozici maximálně do několika desítek vteřin. Pokud tedy někdo hlasitým zakašláním znesvětí například pianissimo smyčců v posledních taktech Mysteria času Miloslava Kabeláče (na programu 17. 11.), systém jej odhalí, ještě než opustí sál.
„Při opakovaném prohřešku bude posluchači po přestávce znemožněn návrat do sálu; v případě, že už koncert skončil, platí zákaz na následující koncert. Fotografie provinilce bude také vyvěšena ve foyer. Při třetím prohřešku už následuje doživotní zákaz.“
Co se stane potom? To zatím management orchestru dolaďuje s experty na marketing, medicínu, i právo. Návrh postupu, který má redakce k dispozici, je následující: při prvním prohřešku bude posluchač pouze diskrétně upozorněn, že se má zdržet vyrušování. Pokud by měl horečku, bude samozřejmě přivolána záchranná služba. Při opakovaném prohřešku bude posluchači po přestávce znemožněn návrat do sálu; v případě, že už koncert skončil, platí zákaz na následující koncert. Fotografie provinilce bude také vyvěšena ve foyer. Při třetím prohřešku už následuje doživotní zákaz.
„Je to drastické opatření, ale chceme našim věrným posluchačům zajistit, aby si hudbu mohli vychutnat nerušeně,“ dodává provozní ředitel filharmonie Marek Davídek. Kromě trestání ovšem filharmonie nabízí i pomocnou ruku. Během testovacího provozu se totiž ukázalo, že zhruba 40 % hlasitě kašlajících vůbec žádnou respirační chorobou netrpí, a jedná se u nich o jistou formu exhibicionismu. Těmto lidem filharmonie nabídne cenově zvýhodněnou psychoterapii u partnerských klinik. Po jejím úspěšném absolvování budou na koncerty znovu vpuštěni.