Demise málokdy něco vyřeší

Ředitel České filharmonie David Mareček pro ČTK prohlásil, že když se mu nepodaří úspěšně završit reformu této příspěvkové instituce, tak rezignuje. Věříme, že je to pouze signál dovnitř orchestru o vážnosti situace v čase činů a že to není floskule, kterou slýcháváme z úst nějakého politika. Je pravda, že reforma měla být již hotova a několikrát přinesla média zprávu, že se hráči a odbory s vedením dohodli. Šéf ČF by navíc chtěl, aby filharmonii přibyli abonenti i sponzoři. „Reforma České filharmonie byla to, proč jsem přišel. Pokud by se nepovedla, nesplnil bych svůj hlavní úkol. Věřím ale, že se to podaří,“ řekl v rozhovoru pro ČTK Mareček. Jistě záslužný cíl, jenomže neméně důležité bylo a je vytvoření mezinárodně renomovaného uměleckého vedení a pevné a komunikativní řízení. Je nezbytné, aby vedení Rudolfina bylo dlouhodobě stabilní i v oblasti intendantury. Bylo by krátkozraké uvažovat jen v horizontu ukončení reformy „firmy“. Časté střídání ředitelů mělo v minulosti neblahý dopad na fungování orchestru.

Úspěch reformy je také podmínkou pro navýšení každoročního rozpočtu o 42 milionů korun, které slíbil minulý ministr kultury Jiří Besser, což by doufám stávající ministryně Alena Hanáková měla dodržet. Koneckonců vloni bylo ministerstvo velmi štědré. David Mareček totiž převzal orchestr s desetiprocentním schodkem, rozpuštěn byl i rezervní fond. MK mu pomohlo 20 miliony korun, aby se rozpočet stabilizoval. ČF by mohla od ministerstva dostat ale ještě víc financí. Podle zprávy ČTK loni v listopadu zřizovatel odsouhlasil více než padesátimilionový příspěvek na projekt nazvaný Otevřené Rudolfinum. Podle ředitele Marečka jde „pouze o investiční peníze, které se musejí rozdělit do tří let“. Budou se za ně kupovat nástroje, opravovat a vybavovat Rudolfinum. Na koncerty, zájezdy nebo osobní náklady se podle něj použít nesmějí.

Podle informací HARMONIE usiluje vedení o změnu vnímání filharmonie v zahraničí a intenzivně se snaží dostat ČF do kvalitních lokalit pro zahraniční zájezdy. Orchestr se podle Marečka musí nejprve stát atraktivním partnerem s výbornou pověstí. „Potenciální partneři čekají, až v září k ČF nastoupí Jiří Bělohlávek a začnou fungovat nové projekty,“ řekl. O tom, jak dobře funguje síla značky „Česká filharmonie a Jiří Bělohlávek“, svědčí rostoucí zájem zahraničních agentur. Projevit by se to mělo už v roce 2013. Atraktivitu orchestru má zvýšit i Manfred Honeck, který bude od roku 2013 hlavním hostujícím dirigentem.

Reforma je sice důležitá, ale vedení a hráči si jistě uvědomují varovnou bilanci návštěvnosti koncertů, kdy dle ČTK tvoří jen 50 procent abonenti a celková návštěvnost je 76,65 procent. Zde je náskok Vídeňské nebo Berlínské filharmonie, s kterými by ráda ČF soupeřila, hodně velký.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější