Do Kutné Hory nejen za Beethovenem

Letních festivalů není (opět) málo a kdo chce, může o prázdninách spojit hudební záliby s objevováním nových lokalit. Pro mě osobně patří na pevné místo v kalendáři Kutná Hora. Letos už podruhé se termín tohoto festivalu posunul na poslední srpnový týden.

Důvodů, proč Kutnou Horu navštívit je mnoho, právem je zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO. GASK, neboli Galerie Středočeského kraje v bývalé jezuitské koleji, chrám sv. Barbory, jehož unikátní střecha je orientačním bodem, kaple Božího těla – to vše leží pár kroků od sebe. V centru lze najít dost občerstvovacích příležitostí i pro nejrozmazlenějšího milovníka kávy a vína. No a když se k tomu přidá okolní příroda a bohatý hudební program, z Kutné Hory je prázdninová destinace snů.

Zmíněný hudební program, tedy Mezinárodní hudební festival Kutná Hora, se letos na konci srpna uskuteční už počtrnácté. Nabídka letos čítá šestnáct koncertů, kam dramaturg i protagonista většiny z nich Jiří Bárta zařadil díla mnohdy pozapomenutá nebo jen málo hraná vedle repertoárových trvalek.

Kompletní program najdou zájemci na webu. Zmíním jen několik večerů: málokdo si chce nechat ujít zahajovací preludium ve svíčkami osvětlené Kapli Božího těla. Letos se sólovými violoncellovými preludii J. S. Bacha a Mieczysława Weinberga. Koncert nazvaný Agnus Dei konfrontuje díla skladatelů 20. století: Jana Klusáka, Samuela Barbera, Miloslava Kabeláče, Henryka Góreckého a Peterise Vaskse.

Konstantin Lifschitz, foto Michal Kobrle

Zážitek slibuje i pásmo z textů Arnošta Lustiga, která nastudovala jeho dcera Eva Lustigová s herci Jiřím Lábusem, Vilmou Cibulkovou a Vilémem Udatným. Doprovodí je Barocco sempre giovanne.

Mezi umělci, kteří do Kutné Hory vždy dorazí o pár dní dřív, aby v krátkém, ale intenzivním časovém úseku nastudovali svůj program, budou staří známí: kromě Jiřího Bárty, hlavní tváře festivalu, je to například violista Karel Untermüller či pianistka Terezie Fialová. Objeví se ale noví hosté: houslisté Pavel Šporcl a Helena Jiříkovská, hobojista Vilém Veverka. U klavíru usedne také Igor Ardašev a haydnovský program přichystala flétnistka Jana Semerádová.

Z jednoho návratu mám ale osobně velkou radost: klavírista Konstantin Lifschitz, který v Kutné Hoře například fenomenálně provedl Goldbergovské variace, vloni nemohl realizovat svůj beethovenovský maraton – kvůli zákazu cestování. Letos tedy oslaví se zpožděním 250. narozeniny velkého Ludwiga cyklem osmi recitálů, na nichž uvede všech 32 sonát. Projekt hodný pozornosti, protože se pravděpodobně dlouho nebude opakovat.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější