Když nemůžete chodit za hudbou, přijde hudba k vám. Přesně to je ústřední myšlenka nově vzniklého projektu Hrajeme do oken, který během koronakrize rozdává hudební prožitky primárně tam, kde je jich nejvíce potřeba: v nemocnicích, domovech pro seniory, ale i na náhodně vybraných pražských dvorech, prostranstvích a vnitroblocích. Účastní se ho i špičky českého klasického nebe jako Belfiato Quintet nebo Amadeus String Trio, ale i formace alternativnějšího rázu jako kapela Zrní či hudebnice a performerka Katarzia.
„Nápad vznikl přibližně před měsícem a půl ve spojení s týmem z Vážného zájmu“, vypráví Lukáš Otevřel, jeden z iniciátorů celého projektu a spoluzakladatel Vážného zájmu. „Řekli jsme si, že je správný čas potěšit seniory a lidi, kteří nemohou ven. V návaznosti na to jsme ve spolupráci s pražským magistrátem začali distribuovat potraviny, léky a roušky, a nakonec se rozhodli do celé věci zapojit i hudební vystoupení.“ Veškerá organizace probíhá za přísných hygienických podmínek s respektem pravidel společenského distancování.
Celý projekt má potom ještě jednu dimenzi: cílem je taktéž pomoci hudebníkům, kteří se ze dne na den ocitli bez příjmů. V čele s hudebním kurátorem a bývalým programovým ředitelem Radia 1 Pierrem Urbanem začali organizátoři postupně oslovovat umělce z řad nejen klasické hudby, ale i jazzu a alternativy. Hlavní důraz je kladen na kvalitní dramaturgii složenou z kompozic, jež by mohly co nejvíce potěšit právě posluchače z primární cílové skupiny. Koncerty z vybraných lokalit jsou taktéž streamovány pomocí sociálních sítí.
[spvideo]https://www.youtube.com/watch?v=WcXtksVZmmM[/spvideo]
„Myslím, že Vážný zájem ukázal sílu klasiky – jednak je to naprosto harmonizující zážitek a jsem přesvědčen, že dnes nenajdeme lepší žánr napříč generacemi,“ říká Lukáš Otevřel na otázku, jaký význam pro něj má klasická hudba v kontextu současného světa. „V živém podání se ukazuje alespoň pro mě ta genialita skladeb, které přežily několik staletí na výsluní zájmu. Zajímalo by mě, jak obstojí dnešní hudba v podobném časovém výhledu. Málokdy už se dokážeme zasoustředit a dát tomu to, co potřebuje, abychom si jí naplno užili. V tom je jediné úskalí dnešní zrychlené doby, kdy naživo je to vlastně vzácné a jako background je jí škoda. Ve vnitrobloku včetně těch ozvěn to má za mě ještě úplně jiný nádech,“ dodává Otevřel.
Umělci se mohou registrovat na webu (hrajemedooken.cz), případně napsat na e-mail [email protected]. Samotné fungování projektu potom můžete podpořit na platformě Donio, program nadcházejících koncertů najdete na GoOutu.