Na středu 3. července 2019 připadá 165. výročí narození Leoše Janáčka, který má mezi českými operními tvůrci výjimečné postavení. Je naším v zahraničí nejhranějším operním skladatelem a podle statistiky portálu Operabase se v posledních letech řadí mezi dvacet nejhranějších světových operních skladatelů vůbec.
Podobně jako si s Mozartem spojujeme Salcburk a s Wagnerem Bayreuth, Leoš Janáček neodmyslitelně patří k Brnu. Žil zde a komponoval a město se ke svému skladateli hrdě hlásí. Díky TIC BRNO má Janáček vlastní web a naučnou stezku, díky Moravskému zemskému muzeu můžete navštívit Památník Leoše Janáčka a skladatelův archiv a díky Národnímu divadlu Brno inscenace Mistrových oper v repertoáru Janáčkovy opery a co dva roky mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno. Že je Brno městem hudby a Leoše Janáčka potvrdilo také UNESCO.
Na webových stránkách věnovaných Leoši Janáčkovi, které připravilo Turistické informační centrum města Brna, se můžete začíst do skladatelovy biografie, prostudovat kompletní soupis jeho díla, zahrát si různé obtížnosti online hudebního pexesa nebo se podívat na půvabná animovaná videa, která ve třech minutách ilustrují nejvýznamnější okamžiky ze života Mistra. Najdete zde také inspiraci pro svou návštěvu Brna nebo nabídku originálních dárků s janáčkovskými motivy nebo kolekce vzniklé ve spolupráci s výtvarnicí Vendulou Chalánkovou. Není to dlouho, co se z nich v Paříži radoval i slavný český literát Milan Kundera, který má k Janáčkovi vřelý vztah a je jeho významným propagátorem.
Velký prostor je na janáčkovském webu věnovaný stezce Po stopách Leoše Janáčka mapující brněnské lokality a budovy, ve kterých skladatel žil, komponoval, dirigoval, vyučoval, prožíval premiéry svých skladeb, procházel se, setkával se s přáteli a podobně. Nejvýznamnější lokalitou spojenou s Janáčkem a jeho životem v Brně je domek ve Smetanově ulici, ve kterém skladatel prožil posledních téměř dvacet let života, dnes přístupný jako Památník Leoše Janáčka. V sousední budově bývalé Janáčkovy varhanické školy sídlí Archiv Leoše Janáčka s téměř kompletně dochovanou písemnou pozůstalostí skladatele obsahující mimo jiné rukopisy Janáčkových skladeb, libret, studií či skladatelovu knihovnu, v níž jsou četné svazky beletristických i odborných knih opatřeny vlastnoručními Janáčkovými poznámkami.
A co v souvislosti s odkazem světového skladatele v Brně chybí? Moderní muzeum Leoše Janáčka. V někdejším skladatelově domečku, dnešním Památníku Leoše Janáčka, je sice instalovaná malá expozice a k vidění je dochovaná Janáčkova pracovna s původním mobiliářem, ale pro rozsáhlejší expozici odpovídající moderním trendům prezentace kulturního dědictví tyto prostory nestačí. Nejprve je ovšem třeba vyřešit otázky spojené s vlastnictvím obou budov, domečku i bývalé varhanické školy, ve které sídlí Janáčkův archiv.
Toto je pouze ukázka, kompletní článek v HARMONII 7/2019 (koupit).