Informace o nové sezoně Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK přebilo na tiskové konferenci oznámení, že po pětileté epoše Pietariho Inkinena jej vystřídá v roli šéfdirigenta od sezony 2020/2021 Tomáš Brauner. FOK se tedy vrátí ke spojení český orchestr – český šéfdirigent, čímž se stane mezi českou symfonickou elitou bílou vránou. Jestli vytáhl FOK z balíčku žolíka, ukáže čas. Sice by si mohl čtenář pomyslet, že chtěl-li mít v čele mladou tvář, jestli to není z nouze ctnost, když není volný ani Jakub Hrůša, ani Tomáš Netopil, ani Tomáš Hanus, ani… Jenže svoji erudici, talent, flexibilitu a intelekt ukázal jednačtyřicetiletý dirigent mnohokrát u několika domácích i zahraničních orchestrů. Jen je otázkou, jestli dokáže přesvědčit k hostování podobně zářivé sólisty jako stávající finský šéfdirigent. Každopádně jestli FOK je ze svého rozhodnutí nadšen, zklamána je asi Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, kde začal vloni působit v roli šéfdirigenta. (Bylo by zajímavé zjistit, jestli v době nástupu už věděl, že bude moravský orchestr vést jen dva roky.) Kdo chce vědět, jaké měl názory před rokem, odkazuji na rozhovor z loňského listopadu.
85.sezona FOKu je opět velmi dobře sestavená, je rozmanitá a dobře vyvažuje náročnost s kvalitním „populárem“. K tomu prvnímu bych přiřadil například Mahlerovu Šestou symfonii, českou premiéru Úsměvu Maud Lewisové Nikolaje Korndorfa, Mendelssohnova Eliáše, a vlastně i Dvořákovy Svatební košile (zkouškový prubířský kámen pro pana Braunera), k druhé větvi „sametové“ Dvořákovy Slovanské tance, obligátní sváteční Mou vlast 28. října, minus 123 minut, stálici Hradišťan, Chopinův Druhý koncert s Lukášem Vondráčkem, poctu Beethovenovi, Gypsy Baroque…
Velmi reprezentativní bude poslední šéfdirigentský rok pana Inkinena (k FOKu se však prý bude i poté často vracet). Sibeliovy Oceanidy a Pátá, Mahlerova Třetí, Debussyho Moře, Dvořákova Stabat Mater, Stravinského Svěcení jara. Sezonu 2019/20 zahájí i skončí s doprovodem svého přítele Pinchase Zukermana. Setkání s ním bude určitě očekáváno s velkými nadějemi. V Praze zahraje Dvořákův koncert, Brahmsův dvojkoncert, Mozartův pátý koncert a třešničkou na dortu, který si nadělil FOK ke svým 85. narozeninám bude Bachův dvojkoncert, jenž zahraje s Pietari Inkinenem (kdopak asi bude hrát druhé housle?☺).
Výborně budou obsazeny klávesové nástroje. Jestliže v této sezoně nabídl FOK jeden varhanní recitál, v příští to už bude varhanní řada, což je potěšující. Zajímavá jsou klavírní jména (jestli přijedou): Leonskaja, Kissin, Vondráček, Indjic, Pires se svou žačkou Grigoryan (!)… Událostí starší hudby prvního řádu by mělo být hostování souboru L´Arpeggiata, vedeným Christinou Pluhar. Nicméně snad nebudou pozadu koncerty Collegia Marianum (s Patricií Janečkovou) a souborů Kchun, Musica Florea, Ensemble Sferraina a Hespérion XXI. To vše vypadá zajímavě, za sebe se navíc těším na čistě sólový recitál výborného francouzského violoncellisty Jeana-Guihena Queyrase se suitami Bacha a Brittena (více se dozvíte na fok.cz).
Omítka na stropě Smetanovy síně Obecního domu už nehrozí sesuvem a mimořádnou situací, takže určitě bude stát za to pečlivě prostudovat katalog FOKu a najít si čas nejen na Obecní dům, ale i na další lokace – Kostel sv. Šimona a Judy, Klášter sv. Anežky České, Rudolfinum nebo Divadlo Viola.