Operní domy zlenivěly. Ve valné většině se spoléhají na osvědčená, stokrát obehraná díla hlavně 19. století, mezi něž občas vsunou operu mladšího data. Světové premiéry, to se dnes v operním světě příliš nenosí. I když výjimky jsou, jak dosvědčuje pohled do dramaturgických plánů na sezonu 2013/2014. Už v srpnu zahájila novou sezonu Dánská národní opera (www.jyske-opera.dk). V nové sezoně ji čeká například Káťa Kabanová či Lucie z Lammermooru, s nimiž soubor podnikne turné po Dánsku. Ale ve svém stálém sídle, v Musikhusetu, který se nachází v druhém největším dánském městě Aarhus, uvedla 22. srpna ve světové premiéře dílo dánského violoncellisty a skladatele Thomase Agerfeldta Olesena (www.agerfeldt.com) na motivy klasického příběhu Oscara Wildea The Picture of Dorian Gray. Stejnou předlohu si pro svoji novou operu vybrala i L’ubica Čekovská (www.cekovskalubica.com). Její Dorian Gray vznikl na objednávku Slovenského národného divadla (www.snd.sk) a bude mít premiéru v listopadu v rámci košicko-bratislavsko-vídeňské akce World New Music Days 2013 (www.iscmwnmd2013.org)
Jiný dánský skladatel, Niels Marthinsen (http://nielsmarthinsen.dk), si pro svoji osmou operu vybral také klasické literární téma, jak naznačuje název – Dr Jekylls advokat. Uvede ji Den Fynske Operas Kammerensemble (www.denfynskeopera.dk), soubor, který sídlí v Odense na ostrově Fyn. |Hudebního nastudování se ujme Barnaby Palmer, umělecký šéf Sanfranciské lyrické opery.
Inspiraci u Edgara Allana Poea hledal americký skladatel Gordon Getty (www.gordongetty.com), ze slavného rodu filantropů. Jeho Usher House m ěla světovou premiéru v létě, kdy ji soubor Velšské národní opery (www.wno.org.uk) uváděl v Canolfan Mileniwm Cymru v Cardiffu. Druhou část večera vyplnila opera La Chute de la Maison Usher, kterou Claude Debussy nikdy nedokončil – pro tuto britskou premiéru bylo použito dopracování liverpoolského muzikologa Roberta Orledgea.
Poeova povídka se stala předlohou i pro italského skladatele Bruna Coliho (www.facebook.com/bruno.coli). Jeho The Angel of the Odd, či přesněji Anioł dziwnych przypadków, bude mít premiéru v poznaňské opeře (www.opera.poznan.pl), v rámci vzdělávacího projektu připraveného společně s poznaňskými školami. Není to první skladatelovo setkání s Poem, Coli složil operu už podle povídky Zrádné srdce ( The Tell-Tale Heart). Varšavské Velké divadlo (www.teatrwielki.pl) připravuje Moby Dicka. Na motivy románu Hermanna Melvillea operu složil Eugenius Knapik, Góreckého žák (www.culture.pl/baza-muzyka-pelna-tresc/-/eo_event_asset_publisher/eAN5/content/eugeniusz-knapik). Výtvarnou (a svým způsobem také hudební) inspiraci má chystaná opera Iaina Bella (www.iainbellmusic.com) A Harlot‘s Progress. Libretista Peter Ackroyd, i u nás známý anglický spisovatel, vycházel z cyklu anglického grafika Williama Hogartha, z jehož díla čerpá také předloha The Rake’s Progress o d Igora Stravinského. Bellovu operu uvede Theater an der Wien (www.theater-wien.at), které od září uvádí i zmíněného Stravinského. Premiéra se chystá na říjen.