Výrazná estetika, originální styl a silný příběh v novém světě digitálních médií

MEZINÁRODNÍ TELEVIZNÍ FESTIVAL ZLATÁ PRAHA V DIVADLE ARCHA

Divadlo Archa disponující moderním multifunkčním areálem se stalo dějištěm 51. ročníku Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha. Ve dnech 5. – 8. října 2014 v sálech probíhaly   odborné diskuse, workshopy, jednání a prezentace nejlepších světových televizních hudebních i tanečních snímků různých žánrů. Vedení festivalu návštěvníky lákalo na speciální projekce a světové premiéry filmů a možnost prohlédnout si v tradiční videotéce nové soutěžní snímky z různých zemí světa.

Letošní mezinárodní přehlídka kladla akcent na exkluzivní výběr nejlepších tuzemských a zahraničních pořadů natočených v uplynulých dvou letech a pro širokou veřejnost do centra pozornosti postavila individuální projekce. Z původně avizovaných třiaosmdesáti filmů uvedených v seznamu velkého festivalového katalogu, nebyly do videotéky zahrnuty snímky Král Naphtali Kwabenna Ashitey a Amamere – soubor lidové hudby a tanců z Ghany. Žánrově pestrou a reprezentativní aktuální kolekci tvořily dokumenty a záznamy přenosů největších hudebních událostí, oper, baletů, moderního tance, koncertů klasiky, současné hudby, jazzu či world music.

Typická programová profilace mezinárodní přehlídky prošla během roku vývojem a zásadními změnami ve struktuře koncepce. Festival nebyl již otevřen slavnostním zahajovacím večerem, na který byli návštěvníci a televizní diváci zvyklí z loňských ročníků pořádaných v krásném areálu Paláce Žofín a z úvodu celé akce se ztratil i tradiční hojně navštěvovaný zábavný Den České televize, který nabízel zábavná divadelní, hudební a taneční show jak pro děti, tak i dospělé. Z nové koncepce zmizel cyklický program Pocty…, pravidelná televizní reflexe mezinárodního dění Festivalové minuty a výjimečná společenská setkání spojená s prezentacemi vybraných zahraničních stanic.   

Letošní úvodní den 5. října 2014 přilákal širší veřejnost k festivalovým speciálním projekcím do Velkého sálu Divadla Archa, kde se lidé mohli setkat dokonce i s významnými osobnostmi spjatými se vznikem promítaných dokumentů nazvaných Elia Cmíral, Písně poutníků, Zamilovaný Dvořák, Neobyčejný život Vlastimila Harapese a Romantický vesmír Libora Peška. Prezentace poctili svou návštěvou např. skladatel Elia Cmíral, producent Reiner Moritz, režiséři Tony Palmer a Martin Kubala, tanečník Vlastimil Harapes a dirigent Libor Pešek. Působivá a inspirující setkání moderoval Jiří Vejvoda. Pro většinu snímků byl charakteristický současný dokumentární trend zohledňující odbornější a hlubší pohled na osobnost.

Labutí jezero, foto MTF Zlatá Praha

Nejnovější premiéry světových hudebních a tanečních filmů Než spadne poslední opona s choreografií Alaina Platelaa Labutí jezero v choreografii Alexandera Ekmanaprogramově nazvané Golden Prague Première I. a Golden Prague Première II. ze zahraničních produkcí obohatily přehlídku exkluzivní aktuálností námětů, témat a zpracování. Tuzemští a zahraniční odborníci se setkali 6. října 2014 na Mini akademii IMZ, kde byli prostřednictvím svých britských kolegů Jan Younghusband a Petera Maniury z BBC konfrontování s tématem Jak připravit dokonalý showree! Na program další den navázal workshop IMZ akademie na téma Jak nejlépe přilákat diváky ve světě nových médií? V diskusích byl kladen akcent např. na prostorovou a vícerozměrnou vizualizaci, technologickou preferenci HD kvality, režijní postupy montáže kombinující dobové záběry a soudobé komentáře, reflexi historického pozadí a kulturní politiku dané země. Odborné komentáře i aspekt zábavy ve zpracování snímků se ocitly v horizontu preferencí budoucích pořadů a  mezinárodních koprodukcí.

Profesionálním odborníkům byla určena Zasedání direktoria i výboru IMZ a Plenární zasedání hudebních a tanečních expertů EBU. Mezinárodní pětičlenná porota, jejímž předsedou byl letos významný italský režisér a producent Andrea Andermann a členy Robert Kamyk (Polsko), Jana Návratová (Česká republika), Jan Younghusband (Velká Británie) a Larry Weinstein (Kanada) ocenila hlavní cenou Grand Prix Golden Prague dánský snímek Disportrét  režiséra Ulrika Wivela, který výborně zpracoval pohled na proslulého španělského choreografa Nacha Duata. Film kreativně zachytil z různých uměleckých, společenských a psychologických úhlů pohledu Duatův  niterný profesní přístup k tvorbě a osudový zlom jeho odchodu z Madridu do Petrohradu, kde na choreografa čekaly nové velké výzvy. Snímek získal i Cenu České televize.  Aktuální připomínka jeho působivé tvorby příjemně rezonovala s pohledem na archívní repertoár Baletu Národního divadla v Praze, kdy široká veřejnost mohla od sezony 2002/2003 navštívit a přímo ocenit ve Stavovském divadle v baletním triptychu Zpěvy země nejen choreografii světoznámého baletu Jardí Tancat, ale i kostýmní a výpravnou tvorbu Nacha Duata.   

Podobnou uměleckou paralelu přineslo i ocenění Český křišťál v kategorii Performing Arts, který získal švédský film z tvůrčí dílny Andrease Södeberga a Björna Erikssona Julie & Romeo,  Choreograf Mats Ek, s jehož tvorbou se mohli lidé seznámit v pražském Národním divadle, kde v jeho choreografii v letech 2008 – 2010 byl k vidění balet Carmen, který byl uveden v rámci produkce s názvem Causa Carmen, sestávající z dvou rozdílných jednoaktových baletů. V této souvislosti je nutné ocenit vedení Baletu Národního divadla v Praze, že systematicky a dlouhodobě usiluje o prezentaci světoznámých choreografů na naší první scéně.

Libor Pešek, foto MTF Zlatá PrahaCenu Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 obdržel film Romantický vesmír Libora Peška. Režisér snímku Martin Kubala rozkrývá s naším významným dirigentem nejen jeho úspěšné působení v čele Královské liverpoolské filharmonie, ale i jiné zahraniční cesty s Českým národním symfonickým orchestrem a tuzemské úspěchy. Velmi zajímavé a inspirativní jsou Peškovy zkoušky s orchestrem, úvahy a osobní zamyšlení dirigenta.       

Bohatá kolekce nejrůznějších snímků přinesla vedle záznamů koncertů a oper různých žánrů, nejrůznější zpracování naléhavých sociálních a společenských otázek. Slavnostní předávání cen MTF Zlatá Praha vysílané v přímém přenosu na ČT Art ve středu 8. října 2014 bylo tradičně obohacené doprovodným programem, který letos tvořily choreografie nejvýznamnějšch tvůrců tuzemské scény.   

Předseda poroty Andrea Andermann se vyjádřil pro Harmonii k problematice nových televizních a filmových změn zohledněných v natáčení snímků s respektem ke společenskému vývoji: „I když žijeme stále více v digitálním světě médií, na jejichž rychlé a progresivní technologické proměny musí režiséři, producenti a kameramani velmi pružně reagovat, je nutné nezapomínat na originální styl, výraznou estetiku, vysokou kvalitu zpracovaní a silný příběh.“

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější