Zlínský smíšený sbor Cantica Laetitia zvítězil v Belgii

Příjemná zpráva přišla z belgického města Maasmechelenu, kde se každý druhý rok koná Mezinárodní sborová soutěž Flander. V kategorii smíšených sborů získala první cenu Cantica Laetitia ze Zlína. Stejné ocenění v kategorii stejnohlasých sborů dostala ukrajinská Oriana z Oděsy, která byla rovněž oceněna cenou nejlepšího sboru soutěže, ale jen o jedno procento více než český sbor.

Ačkoliv je počet pěveckých sborů a určitě počet jejich členů stále menší, zůstávají soutěže amatérských pěveckých sboru populární. V Evropě je zhruba desítka soutěží jako Arezzo, Cork, Tolosa nebo Tours, které si udržují svoje jméno. K této skupině patří i belgický Maasmechelen, na hranici s Holandskem, nedaleko Maastrichtu. Také o 13. ročník soutěže – prvním vítězem byl v roce 1987 Der Junge Chor z Německa – kde se soutěží ve dvou kategoriích (smíšené a stejnohlasé sbory) byl opět zájem. Nejprve vybrala umělecká rada ze zaslaných nahrávek 12 sborů, které byly pozvány začátkem září k samostatné soutěži v sále místního kulturního domu. Na turistické vyjížďky mnoho času nezbývalo, každý sbor soutěžil dvakrát a účinkoval také na jednom z festivalových koncertů a na závěrečné slavnostní proklamaci. Soutěž zahájil tradičně jeden z vyspělých profesionálních těles, aby soutěžící slyšeli, kam až se lze dostat. Po Holandském komorním sboru to byl tentokrát výborný sbor Aquarius z Belgie, který ve svém programu nezapomněl na osmdesátiny Arvo Pärta.

Kromě skladeb z určitého hudebního období a skladeb skladatelů z vlastní země se každý účastník musel také představit v povinné skladbě Belgičana Petera Pieterse. Jako vždy měla většina sborů problémy s interpretací renesanční hudby, nejen vlastní vinou ale zejména vinou jejich sbormistrů. V amatérské sborové tvorbě se vytvořila skupina skladatelů, která si získává pěvce a posluchače spíše efektivností než hudební hodnotou (Whitacre, Lauridsen, Jenkins, Busto a další) a vytlačuje tak sborovou hudbu z celkového hudebního dění, kam bezpochybně patří, do jakési vlastní zájmové oblasti, škoda.

Vítězná zlínská Cantica Laetitia, založená a vedená Josefem Surovíkem, účinkuje ve složení jako smíšený sbor teprve 3 roky a přesto má za sebou již nesporné úspěchy jako například loni v Debrecenu nebo nyní v Belgii a i peněžní odměna (2500 Euro) se jistě hodí. Interpretace jejich skladeb (Lukáš, Hrušovský, Augustinas a další) zřetelně překvapila mezinárodní porotu a ta jim dala také cenu za nejlepší provedení povinné skladby. 2. cenu získal velmi solidní belgický sbor Pantarhei a třetí se umístnil sympatický sbor Agria Swara z Indonésie. V kategorii stejnohlasých sborů dominovalo 26 ukrajinských dívek z Odesy, i ony získaly cenu za nejlepší provedení povinné skladby ve své kategorii. Druhý byl nádherně znělý mužský sbor CalvVoci z Německa a třetí Bodeča Neža ze slovinské menšiny v Itálii. Podhodnocený zůstal u poroty zcela určitě lotyšský smíšený sbor Pa Saulei z Rigy, nikoliv u posluchačů, ti mu dali alespoň cenu publika. Dá-li Bůh a hlavně Ministerstvo kultury (finance), tak se koná příští ročník této perfektně organizované soutěže mezi 6. a 8. říjnem 2017.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější