„Cvičte, stojí to za to!“

Titulek této glosy jsem převzal z programového textu Koncertu ke Dni hudby České filharmonie, který by se rozhodně měl stát tradicí. (První se pod patronací ČF uskutečnil v roce 2014 a zúčastnili se jej žáci čtyř ZUŠ ze čtyř krajů – Jihomoravského, Libereckého, Pardubického a Vysočiny.) Je realistický, protože v orchestru žáků základních uměleckých škol, v němž nejmladšímu bylo 14 a nejstaršímu 21 let, hráli 21. 6. 2015 ve Dvořákově síni Rudolfina nejen ti nejtalentovanější, ale také nejpilnější. Nástrojové skupiny pak vedli a řídili členové České filharmonie. A tak například les primů vedla Magdaléna Mašlaňová, sekundy Marcel Kozánek, violy Václav Valášek, violoncella Ivan Vokáč a kontrabasy Jaromír Černík; byli zde i hobojistka Jana Brožková, klarinetista Jan Brabec, hornista Zdeněk Divoký, trombonista Lukáš Moťka a další. Téměř stočlenný orchestr nejdříve zahrál pod vedením Ladislava Ciglera Smetanovu Šárku a poté, veden taktovkou Jiřího Bělohlávka, Dvořákovu Osmou symfonii G dur. Co této velké chvíli v životě mladých lidí předcházelo?

Na počátku bylo půlroční studium partů s učiteli. Pak se uskutečnily přípravné zkoušky: 2 x 2 tzv. zemské zkoušky v březnu a v květnu – celodenní (2, na nichž byli hráči z Moravskoslezského a Zlínského kraje; 2, na nichž byli hráči z Prahy, Královéhradeckého a Plzeňského kraje). Pobyt v Praze potom obsahoval: 18. 6. – celodenní individuální zkoušky dechů a smyčců pod vedením filharmoniků, 19. 6. – dopolední společná zkouška, 20. 6. – dopoledne + odpoledne s Jiřím Bělohlávkem, 21. 6. – generálka… a také výlet za Dvořákem I. i III. (ten byl přítomen koncertu) na Vysokou u Příbrami. 

Žáci ZUŠ, foto Petra Hajská

Provedení obou skladeb bylo nadšené, sice nervózní, mnohé nevyšlo podle představ mladých muzikantů, kvalita zvuku měla i přes mocnou podporu členů ČF přirozeně svoje mantinely, ale výsledek byl nesmírně sympatický a hodný úcty. Už jen zvládnout technicky party bylo určitě pro řadu žáků na hranici současných sil. Některá místa (zvláště v Dvořákovi) byla zvukově, zvláště v mase smyčců, opojná. Velmi dobře se v Praze představil dirigent Ladislav Cigler, který nejenže odvedl v přípravě práci hodnou úcty, ale vedl orchestr pevným, i když občas až příliš simplifikujícím gestem. V Rudolfinu mu vše nevyšlo ideálně, dechy nebyly vždy přesné a čisté, rapsodičnosti bylo občas příliš, ale Šárka měla očekávanou melodičnost i bojovné drama.

O Jiřím Bělohlávkovi jeden orchestrální teenager řekl, že mu „připadal jako kouzelný dědeček“. „Žákovský“ orchestr mocně inspiroval, byl vlídný i přísný a je možné, že se dětem jeho taktovka proměnila v kouzelnou hůlku. Vlastně proč ne, když z nich dostal i to, co v nich zdánlivě nemělo ještě být… Musím dodat, že příjemným a vtipným průvodcem večera byl Petr Kadlec, jenž v České filharmonii odpovídá za přípravu a realizaci všech edukačních aktivit… Z koncertu jsem odcházel s pocitem, že takováto ad hoc sestavená „filharmonie“ byla zajímavější nežli leckteré (starší) studentské zahraniční orchestry, které v létě navštěvují českou metropoli, že práce a úroveň zušek je pozoruhodná a že je tento systém vzdělávání vzácným kulturním pokladem našeho státu!

Jiří Bělohlávek a žáci ZUŠ, foto Petra Hajská

Jaké byly hlavní myšlenky celého projektu? 1. Vizitka ZUŠ a jejich propagace, 2. Kooperace řady škol a navázání osobních kontaktů mezi dětmi a studenty a kontaktů s hráči ČF, 3. Silný vzkaz České filharmonie a speciálně Jiřího Bělohlávka společnosti a stávajícímu politickému spektru, že náš první orchestr podporuje systém základního uměleckého školství a razantně za ním stojí!

Na závěr přehled zúčastněných základních uměleckých škol z krajů Královéhradeckého, Ostravského, Plzeňského, Zlínského a Prahy: ZUŠ Ilji Hurníka – Praha 2, ZUŠ T. Brzkové, ZUŠ Ostrava – Poruba, ZUŠ B. Smetany – Plzeň, ZUŠ Červený Kostelec, ZUŠ Viléma Petrželky – Ostrava (Hrabůvka), ZUŠ Charlotty Masarykové, ZUŠ Police nad Metují, ZUŠ Hradec Králové – Habrmanova, ZUŠ Hradec Králové – Střezina, ZUŠ Zlín – Malenovice, ZUŠ Zlín – Jižní Svahy, ZUŠ Praha 8 – Klapkova 25, ZUŠ Klatovy, ZUŠ Plzeň – Sokolovská, ZUŠ Rychnov nad Kněžnou, ZUŠ Kroměříž, ZUŠ Lounských 4/129 – Praha 4, ZUŠ Jana Hanuše – Praha 6, ZUŠ Praha 10 – Hostivař, ZUŠ Uherský Brod, ZUŠ Třemošná, ZUŠ Josefa Kličky, ZUŠ Trutnov, ZUŠ Ostrava – Mariánské Hory, ZUŠ Náchod, ZUŠ Týniště nad Orlicí a Gymnázium a Hudební škola hl. m. Prahy, ZUŠ.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější