Ve dnech 12. – 19. 7. se konal v Prachaticích již jedenáctý ročník mezinárodní Letní školy staré hudby , jež je věnována zejména hře na zobcovou flétnu. Ze složení týmu renomovaných lektorů (Peter Holtslag , Julie Braná – zobcová a barokní příčná flétna; Kerstin de Witt , Alan Davis , Jostein Gundersen , Jan Rokyta ml. , Jan Kvapil – zobcová flétna; Lieselotte Rokyta – Panova flétna; Monika Devátá – zobcová flétna, dětská třída; Edita Keglerová – cembalo; Rebecca Stewart , Mami Irisawa – historický zpěv) je patrné, že vedle samotných flétnistů si přišli na své i zájemci o hru na cembalo nebo o zpěv středověké a renesanční hudby. Oproti předchozím ročníkům trvala Letní škola staré hudby pouze týden a rovněž paleta zastoupených nástrojů byla o něco skromnější. Přesto soustředění nabídlo půl druhému sta hráčů všech věkových kategorií širokou škálu možností studia starší i soudobé hudby a world music jak sólově, tak v ansámblové hře.
Kromě výuky ve třídách tvořily nedílnou součást kursu také společné ranní interpretační semináře, jejichž jednotícím prvkem bylo praktické osvojování improvizace ve staré hudbě i world music. Ke slovu se však dostaly i moderní flétnové techniky. Večery byly tradičně věnovány koncertům lektorů v kostelech sv. Jakuba a sv. Petra a Pavla, při nichž zněly ve špičkové interpretaci skladby pro zobcovou či příčnou flétnu od středověku po současnost. Mimo lektorských koncertů bylo možno vyslechnout i večer world music v podání Ostrava Cimbalom Band a recitál kvarteta zobcových fléten Flautando Köln .
Závěr kursu již patřil účastníkům, kteří na dvou veřejných (a několika třídních) koncertech představili výsledky své týdenní práce. První z nich byl věnován třídě historického zpěvu, která pod vedením Rebeccy Stewart a Mami Irisawy provedla mši k poctě svaté Kateřiny Alexandrijské, sestávající z anglické středověké a raně renesační polyfonie z rukopisů Old Hall a Eton Choir Book . Závěrečný koncert pak „opanovaly“ flétnové třídy a repertoár vrcholné renesance, baroka a soudobé hudby. Přehlídka ukázala, jak široká je základna mladých talentovaných hráčů, z nichž mnozí mají úspěšně nakročeno k profesionální kariéře.
Velké uznání si zaslouží celý organizační tým Letní školy staré hudby v čele s Janem Kvapilem (umělecký ředitel) a Jitkou Smutnou (hlavní organizátorka), kteří s mnoha dobrovolníky tuto akci nejen dlouhodobě připravovali, ale po celý týden bděli nad jejím zdárným průběhem. Jejich úsilí by však nedošlo naplnění bez finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR, Česko-německého fondu budoucnosti, Ministerstva zahraničí Norského království, Nadace Život umělce, Tiskárny Bílý slon a spolupráce města Prachatice.
Podrobný program letošní Letní školy staré hudby, jakož i uplynulých ročníků, profily jednotlivých lektorů a zaměření jejich tříd lze nalézt na internetové adrese http://www.lssh.euweb.cz.