Steven Mercurio vzdal programem Broadway Lights skvělý hold Carlu Davisovi

Steven Mercurio, Český národní symfonický orchestr. Foto: archiv orchestru

Český národní symfonický orchestr se svým proslulým americkým šéfdirigentem, skladatelem a aranžérem Stevenem Mercuriem vzdal 28. června 2024 na Mezinárodním hudebním festivalu Prague Proms ve Smetanově síni Obecního domu v Praze krásnou poctu svému bývalému mimořádnému kolegovi, americkému dirigentovi a skladateli Carlu Davisovi, který vloni zesnul. Davis s orchestrem úzce spolupracoval a na koncertech velmi často uváděl hudbu z muzikálů.   

Vzácným hostem programu Broadway Lights, u jehož zrodu stál v Praze právě Carl Davis, byl světoznámý americký operní tenorista Richard Troxell, jenž zpíval ve své kariéře i v Losangelské opeře, Metropolitní opeře v New Yorku či ve Washingtonské opeře a řadě dalších prestižních operních scén. Jeho repertoár zahrnuje širší škálu hudebních žánrů i s nahrávkami z Broadwaye či z oboru jazzu. Ztvárnil rovněž překvapivě hlavní roli Pinktertona ve filmu Martina Scorseseho Madame Butterfly z produkce Sony Classical. Na koncertě v Praze vystoupil i po boku členů amerického tělesa Jeremy Winston Chorale, který patří mezi nejlepší gospelové sbory světa. Do Prahy přiletěl rovněž sbormistr tělesa Jeremy Winston, jenž v rámci programu Broadway Lights zpíval tentokrát jen se svými sedmi svěřenci, z nichž se tentokrát sólově představili Artrell Allen, Kamille Austin, Nicole Beard, Beth Reeves, Malik Thomas, Xavier Wilson a Rosalyn Wright.

Richard Troxell. Foto: archiv ČNSO

Ohlédneme-li se nejdříve s úctou za uměleckou dráhou dirigenta a skladatele Carla Davise, komandéra Řádu britského impéria a čestného komandéra Řádu britského impéria, jenž řídil i mnohé úspěšné koncerty Londýnského filharmonického orchestru či Liverpoolského královského filharmonického orchestru, zaujme dirigent dodnes posluchače svými nahrávkami klasické, filmové muzikálové i populární hudby. Ve své kariéře složil dokonce hudbu pro více než sto televizních inscenací. S Českým národním symfonickým orchestrem prožil Carl Davis v Praze řadu výjimečných koncertů. Velký ohlas nadšených posluchačů vzbudily jejich společné projekty Broadway Lights, Hollywood Lights a The Beatles Night, uváděné v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Prague Proms. 

Letošní program Broadway Lights Vol. II nabídl publiku díla skladatelů muzikálové tvorby 20. a 21. století, přičemž mnohé songy si získaly při jejich interpretaci srdce publika. Maestro Steven Mercurio koncert nejen skvěle řídil, ale i vtipně a zasvěceně moderoval. Kladl otázky i do publika a mnoho návštěvníků reagovalo se zájmem, velkým zaujetím a po čase i se stále silnějším nadšením aplaudovalo. 

Když jsem hovořila nedávno s ředitelem a prvním trumpetistou Českého národního symfonického orchestru Janem Hasenöhrlem, zajímal mne jeho názor na Stevena Mercuria, jenž stojí v čele orchestru pět let. Dlouholetý ředitel a zakladatel tělesa se k vyjádřil k současnému šéfdirigentovi velmi upřímně: „Steven je skvělý aranžér a zajímavý skladatel. Má výjimečné zkušenosti z USA, nejen z newyorské Metropolitní opery, ale i Broadwaye. Je velmi temperamentní. Když s námi studuje díla, která jsme ještě nehráli, je schopen hovořit o interpretaci skladby velmi dlouho. Líbí se mi, že citlivě diriguje hudbu různých žánrů, přičemž si kompozice pro náš repertoár vybírá opravdu pečlivě. Vystoupil s námi na mnoha koncertech a také s mimořádnými sólisty žánru jazzu i popu, např. s Chickem Coreou či Stingem. Spolupracovat s ním je pro nás radost, protože při práci je velmi soustředěný a má smysl pro humor. Během koncertního programu dokáže posluchače mnohdy svým průvodním slovem rozesmát, a přitom je umí strhnout a nadchnout k poslechu skladeb. Máme rádi, když dokáže pobavit plné sály publika. Povahově je Steven opravdu velmi spontánní.“

Jeremy Winston Chorale, Český národní symfonický orchestr. Foto: archiv orchestru

Po úvodní tvorbě Georgese Gershwina zmuzikálů Girl Crazy a Porgy and Bess, strhl diváky k velkému uvolnění i zaujetí hvězdný tenorista Richard Troxell, který árii On the Street Where You Live z My Fair Lady Fredericka Loeweho rozehrál svým jedinečným výrazovým ztvárněním nejen na pódiu, ale i v hledišti, když vyzval dokonce jednu z posluchaček přední řady ke společnému tanci. Richard Troxell je velmi sugestivním pěvcem, který se zcela přirozeně dokázal vcítit do árií rozličných rolí. Svým charismatem, temperamentem, velkým citem pro flexibilitu svého temnějšího sytě barevného hlasu, jenž byl ovšem stejně jak u všech jeho pěveckých kolegů koncertu podpořen zpěvem na mikrofon, projevil velký cit pro muzikálovou hudbu, kterou složili vedle Gershwina a Loeweho, dále také Leonard Bernstein, Richard Rodgers, Andrew Lloyd Webber, Stephen Schwartz, ABBA, Claude-Michel Schönberg a John Kander. Jeho kolegové ze sboru Jeremy Winston Chorale obohatili program rovněž svým temperamentem a pestrou paletou různých barev. Výtečný byl i jejích vzájemný projev, plný neokázalých emocí a niterného cítění hudby. 

Maestro Steven Mercurio vedl orchestr skvěle, songy zněly v provedení krásně vrstevnatě a ve velké šíři dynamických a barevných odstínů. Kdo na koncertě nemohl být a nebo si chce připomenout strhující spolupráci Stevena Mercuria, Richarda Troxella a Českého národního symfonického orchestru, může se zaposlouchat i do jejich společné starší nahrávky z roku 2015 nazvané Classic Broadway  

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější