Jednoznačný triumf korejského kvarteta na interpretační soutěži Pražského jara

Příprava letošního ročníku „pražskojarní“ soutěže nebyla vůbec jednoduchá. Přes všechna epidemiologická opatření, při kterých netušíte, co bude druhý den, se podařilo lidem z týmu sekretariátu soutěže Pražského jara uskutečnit téměř nemožné.

Ve srovnání s předcházejícími ročníky bylo pojetí letošního klání v kategorii smyčcové kvarteto velmi specifické. První dvě kola posuzovala porota ve složení Michal Kaňka (Pražákovo kvarteto) a Leoš Čepický (Wihanovo kvarteto) z České republiky, Yovan Markovich (Quatuor Danel) z Francie, Peter Schuhmayer (Artis Quartet) z Rakouska, Alexander Pavlovski (Jerusalem Quartet) z Izraele, Jonathan Brown (Cuarteto Casals) ze Španělska a Zoltán Gál (Keller Quartett) z Maďarska pouze z poslechu nesestříhaných videonahrávek. Tento způsob hodnocení má svá pro i proti. Můžete si kdykoli část nahrávky vrátit, poslechnout si ji opakovaně a téměř nic vám neunikne, ale chybí živá soutěžní atmosféra. Provedení takzvaně „na živo“ je mnohem bezprostřednější, všichni hrají ve stejných prostorách se stejnou akustikou a zažívají chvíle trémy v zákulisí, které paradoxně člověka někdy vybudí k ještě lepšímu výkonu – anebo také naopak, ale to k soutěži prostě patří.

Po prvním kole, 18. 4., jsme po online schůzce poroty rozhodli pustit do dalšího kola pět souborů (Arete Q, Jižní Korea; Kukal Q, Česká republika; Selini Q, Rakousko; Ševčík Q, ČR a Blanc Q, Jižní Korea). O dva dny později, 20. 4., jsme se opět sešli online a vyhodnotili výsledky druhého kola. Tři vybraní finalisté, Arete Q, Selini Q a Kukal Q, spolu se zahraničními porotci přijeli do Prahy na živé finální klání, které se konalo ve Dvořákově síni Rudolfina v podvečer 13. května. Ve finále soubory předvedly dvě díla z kvartetního repertoáru. Z českých autorů měli soutěžící na výběr první kvartet Leoše Janáčka nebo druhý kvartet Bedřicha Smetany a z díla Ludwiga van Beethovena první nebo druhý kvartet z op. 59. V prvním případě všichni finalisté zůstali věrni Leoši Janáčkovi.

Kukal Quartet, foto Petra Hajská

Jako první se představil Selini Quartet z Rakouska. Jsou to čtyři mladé dámy, které spolu hrají již několik let. Zvláštností tohoto ansámblu je střídání hráček (shodou okolností sester) na prvních a druhých houslích. Pro finálovou účast si vybraly Janáčka a Beethovenův Kvartet F dur op. 59.

Po Selini Quartetu přišel na pódium Kukal Quartet se stejným výběrem repertoáru. Všichni členové souboru jsou studenty na různých vysokých hudebních školách v Evropě (Eliška Kukalová – Vídeň, Klára Lešková – Graz, Šimon Truszka – Praha, Vilém Vlček – Basilej). Pokud se „Kukalovcům“, i přes vzdálená působiště, podaří skloubit možnosti společného cvičení, mají před sebou skvělou kvartetní budoucnost. Výkon obou výše uvedených finalistů byl srovnatelný a na velmi dobré úrovni.

Na závěr finálového večera se představil Arete Quartet z Jižní Koreje. Tento soubor studuje na Hudební vysoké škole v Mnichově u Christopha Poppena a pro mne samotného byli favoritem na vítězství již od prvního kola. Když navíc vezmeme v úvahu, že spolu hrají jen něco málo přes rok, jsou jejich výkony obdivuhodné. Jejich Janáček měl tah hned od úvodních taktů, bylo to nádherné hudební převyprávění Tolstého Kreutzerovy sonáty. Jako jediní z finalistů si vybrali 2. kvartet e moll z opusu 59 Ludwiga van Beethovena. Hudba krásně plynula a mě trochu mrzelo, že má kvartet jen čtyři věty…

Závěrečné rozhodování poroty nebylo vůbec složité. Shodli jsme se jednomyslně na udělení první ceny pro Arete Quartet. Druhá cena udělena nebyla a o třetí místo se rozdělily ex aequo dva soubory, Kukal Quartet a Selini Quartet. Byly uděleny také další ceny: Cena Nadace Český hudební fond za nejlepší provedení povinné skladby Slavomíra Hořínky Four, Cena Nadace Bohuslava Martinů, Cena Viktora Kalabise a Zuzany Růžičkové, Cena firmy Gewa Music, Cena hl. města Prahy a Cena Českého rozhlasu. Všechna tato ocenění obdržel vítězný Arete Quartet.

Na závěr bych chtěl moc poděkovat řediteli festivalu panu Romanu Bělorovi, a dále Veronice Koubové a Michalu Venclovi ze sekretariátu soutěže Pražského jara za jejich neúnavnou a obětavou práci při přípravě soutěže, která letos opravdu nebyla jednoduchá.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější