Opera pražského Národního divadla hostuje ve finské Savonlinně

Opera Národního divadla ve finské Savonlinně. Foto: Jussi Silvennoinen

Operní soubor Národního divadla v těchto dnech účinkuje na prestižním operním festivalu ve finské Savonlinně. Na třech představeních zde zazní Prodaná nevěsta Bedřicha Smetany v režii Alice Nellis. První uvedení se pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka uskutečnilo 27. července 2024 na starobylém hradě Olavinlinna a sledovalo ho 1300 diváků.

Operní festival Savonlinna 

Tradice operního festivalu v Savonlinně vznikla již v počátku 20. století. V roce 1907 totiž zdejší hrad z 15. století navštívila proslulá finská sopranistka Aino Ackté a okamžitě prohlásila, že se jedná o ideální místo pro konání operního festivalu. Od nápadu k samotné realizaci uplynulo pět let a v roce 1912 se na hradě Olavinlinna (v překladu Olafův hrad) uprostřed překrásné jezerní scenérie konal první ročník operního festivalu, který je dnes považován za jeden z prvních festivalů tohoto typu na světě.

Plány Aino Ackté však v roce 1917 zhatily politické a válečné události a konání festivalu bylo přerušeno na řadu desetiletí. Hudební tradice v Savonlinně však nevymizela. V polovině padesátých let se zde začaly konat kurzy s názvem Hudební dny Savonlinna, jejichž součástí byla samozřejmě i výuka operního zpěvu. A právě tehdy jeden z lektorů – vídeňský pěvec Peter Klein – přišel s nápadem, aby se závěrečný koncert účastníků operního kurzu konal na místním hradě. K tomuto nápadu se později přidali další pedagogové hudebních kurzů a výsledkem jejich společné snahy bylo v roce 1967 dvojí provedení Beethovenova Fidelia – v tom prvním účinkovali účastníci kurzů a druhé představení bylo obsazeno tehdejšími předními finskými sólisty. Na tomto představení, které bylo zaznamenáno finskou televizí, byl přítomen i tehdejší finský prezident. Obnovení operní tradice na hradě v Savonlinně nemohlo mít lepší úvod!

Hrad Olavinlinna. Zdroj: archiv Opery ND

Od roku 1967 byl zdejší festival místem světové premiéry řady operních děl skladatelů, mezi nimiž převažují finští rodáci – Aulis Sallinen, Paavo Heininen, Einojuhani Rautavaara a mnozí další. 

Nedílnou součástí festivalu je od roku 1987 také hostování zahraničních operních souborů. V seznamu hostujících souborů najdeme tělesa z celého světa – Royal Opera House Covent Garden z Londýna, Semperoper Dresden, Teatro Alla Scala, Volksoper Wien, New Israeli Opera a mnoho dalších.

Soubor Opery Národního divadla byl k hostování na Operním festivalu Savonlinna pozván již podruhé, naposledy zde byl soubor před třemi dekádami v roce 1991, kdy zde byly uvedeny inscenace Mozartova Dona Giovanniho a Dvořákovy Rusalky.

Oslava Roku české hudby ve Finsku

Hostování souboru Opery Národního divadla zde, ve třicetitisícové Savonlinně, je součástí oslavy probíhajícího Roku české hudby. A oslava je to skutečně impozantní. Operní soubor zde třikrát uvede inscenaci Smetanovy Prodané nevěsty v režii Alice Nellis, a to pod taktovkou dirigenta Jaroslava Kyzlinka.

V sólových rolích se představí Alžběta Poláčková a Barbora Perná (Mařenka 1), Markéta Klaudová (Mařenka 2), Peter Berger a Richard Samek (Jeník), Zdeněk Plech a Jiří Sulženko (Kecal), Josef Moravec (Vašek), Maria Kobielska (Ludmila/Esmeralda), Jiří Hájek (Indián/Krušina), Yvona Škvárová (Háta), František Zahradníček (Mícha) a Tomáš Kořínek (Principál).

Opera Národního divadla ve finské Savonlinně. Foto: Jussi Silvennoinen
Opera Národního divadla ve finské Savonlinně. Foto: Jussi Silvennoinen

Už premiérové provedení Prodané nevěsty 27. července 2024 přijalo zdejší publikum s velkým nadšením a odměnou všem účinkujícím byl dlouhotrvající potlesk. Mezi diváky byl přítomen také český velvyslanec ve Finsku Adam Vojtěch a řada významných hostů zdejšího kulturního a společenského života.

„Během dvou dnů zkoušek jsme museli přizpůsobit naši inscenaci místním podmínkám – jeviště vestavěné do hradu má zcela jiné rozměry než historická budova ND nebo například dlouhé cesty ze šaten po točitých schodech si vyžádaly malé změny na jevišti, také akustika je jiná – všichni se však shodujeme, že se hraje a zpívá výborně a starý hrad opeře zvukově pomáhá (smích). Sobotní (27. července 2024) představení sledovalo okolo tisíce diváků a již obrovský potlesk po předehře nás v orchestřišti i kolegy na jevišti inspiroval, představení mělo krásnou energii, naší Prodané nevěstě se dostalo opravdu bouřlivého přijetí. Měl jsem za sebe i celý soubor opery ND velkou radost, nejen členové vedení festivalu, ale obrovské množství běžných diváků nás po představení chtělo oslovit, podat ruku a upřímně gratulovat, jaký zážitek jim naše Prodaná přinesla.“ říká dirigent Jaroslav Kyzlink.

Vedle Prodané nevěsty se návštěvníci Operního festivalu v Savonlinně mohou dále těšit na galakoncert, jehož program je sestaven z árií z českých oper Bedřicha Smetany, Antonína DvořákaLeoše Janáčka. Tento koncert se uskuteční 31. července 2024, Orchestr Národního divadla povede jeho hudební ředitel Robert Jindra, který říká: „Jsem velmi šťastný, že po více jak 30 letech se náš soubor Opery Národního divadla může prezentovat na významném operním festivalu ve finské Savonlinně. O to větší radostí je, že se může předvést v repertoáru, se kterým je pevně svázán a má ho „v krvi“ a tím je česká opera. Kromě tří představení Prodané nevěsty, která patří mezi klíčová díla našeho repertoáru, zde operní soubor uvede také galakoncert složený výhradně z českého operního repertoáru. V rámci oslavy Roku české hudby tak můžeme předvést nejen díla již všeobecně známá, jako je Dvořákova Rusalka nebo Janáčkova Její pastorkyňa, ale poukázat na díla, která jsou mimo naši republiku zcela neznámá (Dvořákova Armida či Smetanovo Tajemství nebo Dalibor). Profilují se zde významní členové našeho souboru i pěvci reprezentující naši vlast na nejvýznamnějších scénách po celém světě. Pomyslnou třešničkou na dortu je pak společné vystoupení s operní star, finskou sopranistkou Karitou Mattilou, která se mj. zapsala jako přední představitelka rolí v operách Leoše Janáčka (Káťa Kabanová, Kostelnička, Emilia Marty aj.).“

Protagonisty galakoncertu budou sólisté Opery ND a stálí hosté souboru: Barbora Perná, Alžběta Poláčková, Svatopluk Sem, Aleš Briscein, Zdeněk Plech a Pavel Černoch. Part Kostelničky v Janáčkově Její pastorkyni přednese hvězdná finská sopranistka Karita Mattila, kterou diváci budou moci slyšet ve stejné roli také v Praze v září letošního roku.

Savonlinna mimo jeviště

Savonlinna je nevelké finské přístavní město, ve kterém žije zhruba třicet tisíc obyvatel. Nachází se na jihovýchodě Finska v provincii Jižní Savo. Na severní polární kruh je to zhruba 500 kilometrů a bezmála 1400 kilometrů severně odsud se nachází známý mys Nordkapp. Savonlinna je obklopena jezerním komplexem, lesy a řadou malých ostrůvků, což nabízí široké množství aktivit od jízdy na lodích, turistiku a mnoho dalšího.

Vzhledem k zeměpisné poloze se zde v noci stmívá jen na pár hodin, ovšem spíše než o tmu se jedná o šero, které v tomto ročním období zažíváme v domácím prostředí zhruba okolo jednadvacáté hodiny.

Celé hostování se obecně nese v krásné „rodinné“ atmosféře a je velkou radostí sledovat reakce nadšených diváků v úžasném prostředí hradu sv. Olafa s nezaměnitelnou atmosférou a opravdu vynikající akustikou. Jsem velmi hrdý na to, jakým způsobem se zde uvedl orchestr, sbor i sólisté Národního divadla, ale také skvěle fungující složky, které potlesk mohou sledovat pouze ze zákulisí. Jejich součinnost a profesionalita v nestandardních podmínkách zasluhuje obdiv.“ říká hudební ředitel Opery Národního divadla Robert Jindra.

Finští hostitelé neponechali nic náhodě a nejednoho člena souboru potěšila přítomnost českých vlajek na řadě míst ve městě.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější