Je jasné, že internet a jeho webové stránky patří v současné době k základním informačním, propagačním a komunikačním prostředkům. S jistou úlevou lze konstatovat, že dnes už všechna naše stálá profesionální divadla s operním souborem své webové stránky mají a lze je najít pomocí základních prohledávačů (google apod.). Nicméně jejich weby vykazují velmi různou míru informační kvality, efektivity využívání internetových možností, profesionality zpracování a komfortu užívání. Předkládáme proto první bilanci webových stránek našich stálých operních divadel v podobě, jakou mají na počátku sezony 2003/2004 s jednoduchým záměrem: usnadnit divákům – stávajícím i potenciálním – orientaci, co vše se lze (a zatím nelze) prostřednictvím internetu dozvědět o operním životě u nás.
Zdálo by se samozřejmé, že základem webu operního souboru jsou informace o premiérách právě zahájené sezony a repertoáru, snadno dostupné z úvodní stránky divadla. Není tomu tak. K premiérovým titulům sezony 2003/2004 pouze pražské Národní divadlo a Státní opera uvádějí, alespoň pro své nejbližší premiéry, úplnější údaje s datem, inscenátory, obsazením, základním propagačním textem a termíny repríz, ovšem bez konkrétního obsazení k určitému datu. Budějovická, plzeňská a olomoucká opera prozradí alespoň inscenátory, ovšem bez obsazení, brněnská a ostravská se spokojí s pouhým výčtem titulů a datem premiéry; opavské, podobně jako liberecké divadlo ukrývají stručný seznam nových titulů sezony v rámci předplatného – bližší informace se lze dozvědět pouze o bezprostředně následujících premiérách. Na stránkách ústecké opery jsem dramaturgický plán nenašla vůbec. Chtěla bych věřit, že útržkovitost informací o premiérách tkví ve zpracování webových stránek, nikoli ve stavu přípravy sezony vedením divadel.
Internetová dostupnost údajů o hracím plánu a aktuálním repertoáru je ucelenější. Rozpis představení do konce sezony ale mají jen v Praze a v Brně, jinde můžete plánovat návštěvu divadla jen dva měsíce dopředu, v Opavě dokonce jen měsíc jeden. Informace o inscenačním týmu, obsazení, datu premiéry se základním informačním textem a fotografiemi jsou standardy, které zatím nerespektují jen v Ostravě, kde se omezují na pouhý výčet titulů a náhledy fotografií z poslední premiéry, a teprve postupně se k němu přibližují v Ústí, datum premiéry však zpětně dohledat nelze. Liberecká opera vychrlí jen výčet jmen sólistů, bohužel bez rolí a také bez data premiéry. Na opavských stránkách přehled repertoáru chybí zcela a k podrobnějším údajům o inscenaci se dopracujete pouze linkem z aktuálního hracího plánu; pokud se ten měsíc titul nehraje, nedozvíte se nic.
Některá divadla se naopak snaží divákům plánování návštěvy divadla usnadňovat: v Českých Budějovicích jsou zatím jediní, kde na základním listu inscenace najdete termíny představení (bohužel jen dva měsíce předem), délku inscenace a počet přestávek – a přes dvě kliknutí si k tomu můžete dohledat i spojení veřejnou hromadnou dopravou. Příklad mnohých zahraničních divadel, pro které jsou přesné časy trvání jednotlivých dějství a přestávek samozřejmou službou divákům, považuji za následováníhodný. V Národním divadle a ve Státní opeře si alespoň lze otevírat termíny představení jednotlivých titulů na celou sezonu dopředu. Jinde ovšem propagují své inscenace se vstřícnější sofistikovaností: ústecká opera připojuje k některým titulům video ukázky z nastudování a podrobnou fotodokumentaci, olomoucké (a u některých titulů i ústecké divadlo) vám ušetří hledání v knihovně a nabízí obsah opery, historický výklad, ba i povídání s umělcem, provázené elektronicky zpracovanou hudební ukázkou, jejíž primitivní technická kvalita ovšem spíše odrazuje. Je příjemné a propagačně prozíravé, že někde můžete nalézt i medailony umělců, či alespoň výčet jejich činnosti pro divadlo. Minulost se ale zatím většinou ztrácí v propadlišti internetu: jen u Národního divadla jsou k dispozici hrací plány od sezony 1999/2000 s linky na inscenace, u plzeňského a ústeckého divadla od 2001/2002. Pouze olomoucké divadlo zvládlo zpracovat přehled premiér od roku 1919! Základní pojednání o historii jednotlivých divadel však nechybí nikde. Mnohá divadla doplňují své stránky o elektronickou verzi svých propagačních časopisů, nebo alespoň o jejich obsah. Často můžete najít i nabídku dalších služeb (prohlídky divadel, pronájmy, půjčování kostýmů, setkání s umělci, inzerce apod.), ba dokonce technické plány jeviště. Samostatné linky mívají i speciální divadelní aktivity: otáčivé hlediště v Českém Krumlově, plzeňský Mezinárodní divadelní festival, Janáčkovo Brno, Divadelní Flora Olomouc či Janáčkovy Hukvaldy. České i moravské metropole včetně Jihočeského divadla pamatují i na cizince a mají buď úplnou nebo zjednodušenou anglickou, případně i německou verzi svých stránek. V největších internetových systémech operních divadel lze z našich měst dohledat jen Prahu, Brno a Plzeň, u Olomouce chybějí aktuální údaje. Některá divadla už otevřela i typický internetový způsob komunikace v sekci komentářů.
Je dobře, že se brněnské, ústecké, budějovické a (s výpadky) i pražské Národní divadlo propracovaly k elektronickému způsobu rezervace vstupenek (on-line prodej ale neprovozuje přímo žádné divadlo), celkově je ovšem rozsah obchodních informací žalostný. Najít otevírací dobu pokladny a podmínky předprodeje a slev vyžaduje mnohdy detektivní pátrání, snáze se dá najít abonmá. Za elementární marketingový prohřešek však považuji to, že na mnoha stránkách ceny vstupenek chybějí (ND, Budějovice, Liberec, Brno, Olomouc, Ostrava) nebo jsou uvedeny pouze jejich limitní hodnoty (Opava, Ústí, Plzeň). Komfortní vyhledání místa na plánku i s cenou poskytuje svým divákům jen Státní opera.
Pokud by tento přehled posloužil divadlům a jejich webmasterům jako vstřícně míněný podnět k vylepšování (které je v mnoha případech více než třeba), pak by cesta za diváky, zejména mladými, mohla být snadnější, rychlejší a vstřícnější.
Webové adresy: Národní divadlo v Praze : www.narodni-divadlo.cz; Státní opera Praha : www.opera.cz; Jihočeské divadlo České Budějovice : www.jihoceskedivadlo.cz; Divadlo J. K. Tyla Plzeň : www.djkt-plzen.cz; Městské divadlo Ústí n. L. : www.operabalet.cz; Divadlo F. X. Šaldy Liberec : www.saldovo-divadlo.cz; Národní divadlo Brno : www.ndbrno.cz; Městské divadlo Olomouc : http://mdo.olomouc. com; Národní divadlo moravskoslezské Ostrava : www.ndm.cz; Slezské divadlo Opava : www.divadlo-opava.cz