V osmdesátých letech byl jedním z organizátorů Janáčkova máje, dnes si bez něj ostravský festival nikdo nedovede představit. Jaromír Javůrek v roli hlavního dramaturga i ředitele v květnu zahájí už třicátý pátý ročník, zároveň si připomene 25 let prožitých v jarní Ostravě s klasickou hudbou a v červenci 55. narozeniny.
Říká se o vás, že rád překvapujete. Je to pravda? A víte, že ano. Zvláště pokud jde o dárky blízkým a přátelům. Patřím ale k těm, kteří raději dárky dávají. Opačně se totiž potýkám s lehkými rozpaky a nechávám se snadno dojmout. Proč se ptáte?
Zajímá mne, čím chcete letos překvapit posluchače Janáčkova máje. Chtěl bych, aby byl letošní ročník trochu svátečnější a aby Janáčkův máj nadále zůstal festivalem klasické hudby obohacený o další druhy umění. Letos jsme se zaměřili na velké symfonické koncerty a připomeneme některá významná výročí hudebních velikánů. Kromě České filharmonie a Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK se na festivalu představí Janáčkova filharmonie Ostrava a také Národní symfonický orchestr Polského rozhlasu Katovice. Ke dvoustému výročí narození Fryderyka Chopina zazní koncert v podání Garricka Ohlssona.
Loni sklidil úspěch večer s úryvky z knihy Almy Mahler „Můj život“ a skladbami jejího manžela Gustava. Připomene letos festival 150. výročí narození tohoto proslulého skladatele? Samozřejmě. Gustavu Mahlerovi bude věnován festivalový prolog, který se uskuteční přesně týden před slavnostním zahajovacím koncertem. Zcela záměrně se koná v předvečer úmrtí Gustava Mahlera. Na programu je Adagietto ze Symfonie č. 5 cis moll a Píseň o zemi . S Komorní filharmonií Pardubice bude zpívat ostravskými posluchači velmi oblíbená operní pěvkyně Dagmar Pecková a tenorista Jaroslav Březina. Koncert bude řídit Petr Altrichter, rodák z Frenštátu pod Radhoštěm. V prosinci letošního roku uplyne 130 let od světové premiéry Stabat Mater Antonína Dvořáka. Podle mne jde o nejkrásnější Stabat mater na světě a krásnější už zřejmě nikdo nikdy nenapíše. Ondrej Lenárd tuto kantátu nastuduje s Pražským filharmonickým sborem a Janáčkovou filharmonií Ostrava pro provedení v poutní bazilice navštívení Panny Marie ve Frýdku-Místku. Neopomněli jsme ani výročí skladatelů z našeho regionu. Jeden z májových večerů věnujeme společně se Slezským souborem Heleny Salichové tvorbě Jaromíra Dadáka, který v květnu slaví osmdesátiny.
Festival tradičně propojuje hudbu a mluvené slovo. Zachovali jste tuto zajímavou zvyklost? Ano, obdivovatelé poezie Karla Hynka Máchy se mohou těšit na večer nazvaný A jen zem bude má ke 200. výročí jeho narození. Tři současní čeští básníci – Lýdie Romanská, Zeno Kaprál a Vladimír Křivánek budou číst své verše inspirované právě tímto zakladatelem moderní české poezie. Máchovu poezii přednesou Sylvie Krupanská a Jan Fišar. Večer bude rámován klasickou hudbou v podání violoncellisty Jiřího Hanouska.
A jaké premiérové akce chystáte? Tou světovou bude uvedení díla Ilji Hurníka, rodáka z Ostravy-Poruby. Jeho novou skladbu Leporelo , plnou humoru, zahraje Cappella Istropolitana pod taktovkou Kaspara Zehndera. Po letech jednání do Ostravy přijede polský skladatel a dirigent Krzysztof Penderecki. Je to jeden z nejznámějších žijících světových skladatelů a bez nadsázky žijící hudební legenda. Pro své první ostravské hostování připravil Koncert pro violoncello a orchestr a v české premiéře Tři čínské písně (sólista Vladimír Chmelo). Ve druhé polovině koncertu se skladatel představí rovněž jako dirigent Schubertovy 4. symfonie . Mimochodem, Penderecki jako jeden z mála diriguje levou rukou. Svou ostravskou premiéru bude mít také Haydnova komická opera Lest a láska v nastudování posluchačů Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě. Režie se ujal Bogdan Kokotek, dirigentem je Jan Šrubař. A nesmím zapomenout ještě na jednu věc, historicky vůbec poprvé na festivalu zazní celý cyklus Má vlast Bedřicha Smetany. Na závěrečném koncertu 13. června ji pod taktovkou dirigenta Jiřího Kouta zahraje Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK.
Janáčkův máj zve ale i do kina… Máte pravdu. K mimořádným koncertům patří uvedení vítězných děl mladých skladatelů ze soutěže Generace a velmi příjemným zpestřením programu Janáčkova máje budou filmová představení v Minikinokavárně. Navazujeme tak trochu na koncert filmové hudby a grotesek v kině Vesmír, který loni slavil velký úspěch. Letos přibližujeme svět klasické hudby a filmu trochu jinou formou – nabídneme snímky s hudební tematikou. Promítat budeme operu Bohéma Giacoma Pucciniho v rakouském stejnojmenném celovečerním filmu režiséra Roberta Dornhelma. V příběhu velké lásky básníka Rudolfa a něžné Mimi se v hlavních rolích představí ruská sopranistka Anna Netrebko a mexický tenorista Rolando Villazón. Filmový hold jednomu z největších svátků klasické hudby České republiky vzdá rovněž režisér Jan Mudra, a to ve snímku Janáčkův máj – ostrov kultury . Z dílny režisérky Petry Všelichové pocházejí další dva dokumenty. Diváci mohou v Minikinokavárně sledovat portrét sólistky opery v Curychu, slezské rodačky a ostravské absolventky Martiny Jankové, s názvem Všechno je dar a film Ostrava komorní , v němž jsou prezentovány pozoruhodné ostravské ansámbly.
Osobně se velmi těším na hudbu a poezii moravských autorů v Rothschildově zámečku. Nedivím se, protože mluvené slovo spojené s hudbou patří k velké tradici Janáčkova máje. V minulých letech jsme v Ostravě přivítali Otakara Brouska, Elišku Balzerovou, Valerii Zawadskou, Luďka Munzara a také Karla Heřmánka. Letos se představí mistr slova − herec Bořivoj Navrátil, který bude recitovat básníky Oldřicha Mikuláška, Františka Halase a další klasiky. Díla Jaromíra Dadáka, Jiřího Matyse, Emila Viklického, Evžena Zámečníka a Bohuslava Martinů zahraje Ensemble Martinů.
A další perličky? Doprovodný program je mimořádně bohatý. Už 30. ročník muzikologické konference Janáčkiana na téma Moravsko-slovenské folklorní inspirace v české a slovenské hudbě pořádá Ostravská univerzita. Bienále bude věnováno skladatelům Leoši Janáčkovi, Bohuslavu Martinů a Vítězslavu Novákovi a jejich následovníkům. Festival každý rok provázejí zajímavé a krásné výstavy. S díly Galerie výtvarného umění v Ostravě i vzácných soukromých sbírek pravidelně seznamuje obálka programu i katalogu, která v letošním roce patří jednomu z nejvýznamnějších českých malířů Václavu Boštíkovi. Vstupní vestibul Nové radnice oživí fotografie a dokumenty o pětatřicetileté festivalové historii a expozice v Domě kultury města Ostravy připomene dvě významné osobnosti – slavného moravského rodáka Gustava Mahlera a nejslavnějšího polského skladatele Fryderyka Chopina. Libor Pešek se ujal velmi zajímavého projektu s názvem Poklady francouzské hudby . Pod jeho taktovkou zahraje Janáčkova filharmonie Moře Clauda Debussyho a suity č. 1 a 2 z baletu Dafnis a Chloe Maurice Ravela. Tento večer na Slezskoostravském hradě chystáme jako multimediální, na němž mimo jiné zatančí sólisté baletu Národního divadla moravskoslezského v choreografii Igora Vejsady. Vizualizace se ujme Vladimír Mráz ze známého ostravského QQ studia.
Takže teď už stačí obléknout smoking a vstoupit na pomyslný červený koberec? (smích) Moji víru v úspěch Janáčkova máje vždy posilovalo vysoké pracovní tempo a obrovské nasazení. Současný věhlas festivalu, jeho vysoká návštěvnost, prestižní postavení v rámci festivalové hudební Evropy potvrzuje, že jsem se dal se svými spolupracovnicemi správnou cestou. Ale klid na duši přijde až s posledním tónem a závěrečným potleskem, to mi věřte.
Festival jste zažil v minulém režimu. Vždy jste věřil v jeho životaschopnost? Ta doba měla dobré i špatné stránky. Nemůžete ji vnímat jen negativně. Život není černobílý. I tehdy se v Ostravě realizovaly nádherné koncerty, na nichž vystupovali výborní umělci a orchestry, byť jen ze socialistických zemí (tomuto omezení se dnes už nechce ani věřit!). Začátkem devadesátých let byl Janáčkův máj velmi chudobný. Vařili jsme doslova z vody. Vůbec mu nelichotilo, když byl stále označován za „ten divný festival v Ostravě“. Důležité ale bylo, že jsem měl hodně štěstí na úžasné lidi. Někteří se prostě přitahují, i kdyby nechtěli. Dnes je náš festival zavedená značka.
Jaký bude Janáčkův máj za nějakých pět nebo deset let, máte sen? Sám jsem zvědavý, co mne ještě napadne. Rád bych ale byl u tohoto hudebního svátku i za těch pět nebo deset let. Už dnes se mi rýsuje originální zakončení 40. ročníku. Rád překvapuji. (smích)