Poslední květen a zároveň s ním první happening ZUŠ Open se blíží. My jsme pro vás vybrali několik základních uměleckých škol, které vám v příštích dnech představíme a začneme na severu, s ředitelkou jičínské ZUŠ paní Jaroslavou Komárkovou.
Jak byste v krátkosti představila vaši školu? Základní umělecká škola J. B. Foerstera v Jičíně je čtyřoborová, má 780 žáků a jednu pobočku v Sobotce. Prioritou školy nejsou diplomy ze soutěží, ale muzicírování, tvoření a spolupráce. Ve škole působí na dvě desítky souborů, orchestrů i kapel různých žánrů. Škola víc jak dvacet let pracovala na každoročních společných projektech, které vyústily v loňském roce v autorský muzikál psaný pro naše žáky o Elišce Kateřině Smiřické. Ta svého času vyhodila jičínský zámek, ve kterém naše škola sídlí, do povětří. Hudbu složil kolega Otakar Kovář a scénář napsala spisovatelka a scénáristka Martina Komárková. Živou hudbu tvořil 53 členný symfonický orchestr školy. Do tohoto projektu bylo zapojeno 175 žáků ze všech oborů a výtvarný obor vytvořil kulisy a rekvizity. Pro velký úspěch chystáme na příští rok další muzikál nazvaný Stvoření světa.
Co vás přivedlo k tomu, abyste se k happeningu ZUŠ Open přihlásili? Nadšení z tohoto nápadu! Tak úžasný způsob podpory, jaký zvolila paní Magdalena Kožená, je v naší zemi mimořádný. Je nám ctí se k happeningu připojit. Mediální podpora hudebního vzdělávání je v naší zemi obecně velmi slabá a kdo ví, možná právě ZUŠ Open bude inspirací pro další, kteří chtějí zvýšit povědomí v celé naší společnosti.
Jaké akce ke 30. květnu připravujete? Kde budou probíhat, jaké další instituce do nich budou zapojené, jaký bude program? Tento výjimečný den bude mít široká veřejnost možnost proniknout do tajů veškeré umělecké tvorby všech čtyř oborů, které vyučujeme. Návštěvníci se budou moci seznámit i s nahráváním hudby ve studiu, bonusem bude i jejich vlastní nahrávka. Žáci sami předvedou své umělecké dovednosti a zodpoví na všetečné otázky. Sami se podílejí na celé akci velkým dílem. Budou průvodci, učiteli i pomocníky.
Naše škola sídlí v jičínském zámku, proto jsme zvolili na odpolední a večerní program ke své prezentaci všechna tři nádvoří:
- 8:30 – 12:30 – v tento čas bude moci veřejnost a žáci základních a mateřských škol navštívit prostory naší školy. Naše děti si připravily ukázkové hodiny ve všech oborech a odděleních a návštěvníci tak budou mít možnost zhlédnout, jak se u nás učí a tvoří umění. Průvodci budou žáci hudební teorie.
- 14:00 – 15:30 – „Jarmark uměleckých dovedností“, který v jednotlivých stáncích v zámeckých nádvořích předvedou samy děti. Návštěvníci tohoto uměleckého tržiště si mohou vyzkoušet, jak se drží housle, jak se hraje na harfu, dozvědět se, kolik kláves má klavír, jak správně dýchat při zpěvu, jak se správně tvoří tón dechových nástrojů a jak se brnká na kytaru. Žáci ukáží, jak se správně míchají barvy, co musí umět herec při hraní nebo co to mají baletky za botičky, že se udrží tak krásně na špičkách
- 16:00 – 19:00 – vyvrcholení celého OPEN ZUŠ – na velkém zámeckém nádvoří se představí všechny soubory, kapely i symfonický orchestr školy.
Naše škola má jednu pobočku v Sobotce, kde se také chystá celodenní program.
- 9:00 Koncert pro žáky MŠ v sále Spořitelny v Sobotce
- 10:45 Koncert pro žáky ZŠ v sále Spořitelny v Sobotce
- 14:00-15:00 Den otevřených dveří v nových prostorách pobočky – budova Spořitelny s ukázkovými hodinami
- 18:00 Koncert žáků pobočky v Sobotce na zámku Humprecht
Našimi partnery kromě Rady města Jičína a Města Sobotky, jsou Kulturní zařízení města Jičína, Technické služby města Jičína a Zámecká restaurace v Jičíně a Správa zámku Humprecht.
Jak se na ten den těší děti? Když jsme dětem projekt představili a vybídli je k zapojení se, zasypali nás nápady. Organizačně je akce sice v rukou nás učitelů, ale náplň zajišťují děti. Podle jejich chuti zapojit se si myslím, že se opravdu těší!
Jaké jsou reakce na happening od rodičů? Jejich podpora je již tradičně dobrá. Zatím zkoumáme, jestli také někteří přiloží ruku k dílu osobně, ale většina je ochotna své potomky uvolnit z dopoledního vyučování a i odpoledních aktivit, aby děti mohly do akce naplno zapojit.
A od učitelů? Jedeme v tom všichni. Jak Jičín, tak i Sobotka, kde máme pobočku. Jsme už léta zvyklí spolupracovat jak mezioborově v rámci projektů, tak mezi jednotlivými odděleními v hudebním oboru. Přiznám se, že lehkost, s jakou všichni přistupují k organizaci této akce, mne příjemně překvapila. Čekala jsem, že moje role jako ředitelky bude v tomto případě daleko náročnější – jsem na ně opravdu hrdá.
Jak moc otevřená byla vaše ZUŠka veřejnosti doteď? Pravidelně otevíráme dveře veřejnosti, aby čas od času viděla, co se u nás změnilo a jak se u nás pracuje. Velmi často a rádi spolupracujeme se základními a mateřskými školami, které nás navštěvují a nic mimořádného nejsou ani naše návštěvy ve školách s prezentací uměleckých dovedností, které mohou žáci na naší škole získat. Rádi a úzce spolupracujeme s Klubem seniorů, kam chodíme pravidelně každý měsíc ukázat, co jsme se naučili. Senioři jsou námi nadšení, vždy nás obdarují něčím sladkým a tato setkávání patří k těm nejmilejším. Jak v Jičíně, tak v Sobotce pravidelně vítáme nové občánky. Každý obor či oddělení se prezentuje nespočetnými vystoupeními, vernisážemi, koncerty během celého školního roku a těší nás, že jsou místa v sálech vždy plná. V loňském roce jsme vyprodali jedenáctkrát zdejší Masarykovo divadlo autorským muzikálovým představením Eliška Kateřina Smiřická. Představení dosud vidělo na 8 000 diváků. I to svědčí o tom, že veřejnost sama má o naši prezentaci zájem a je to skvělá zpětná vazba.
Jaké akce pro veřejnost pořádáte? Jste propojeni s nějakými dalšími institucemi ve městě? Spolupracujeme skutečně rádi a často se všemi organizacemi města Jičína i Sobotky. Úzce spolupracujeme s Kulturními zařízeními města Jičína, s Knihovnou Václava Čtvrtka, Recitačním studiem Šrámkova domu v Sobotce, Regionálním muzeem hry a se všemi základními, středními i mateřskými školami nejen v našem městě, ale i v jeho okolí. Nechci ani opomenout Nadační fond známého festivalu Jičín město pohádky.
Jedním z cílů ZUŠ Open je posílit respekt základních uměleckých škol. Vnímáte tuto potřebu ve vašem městě? V posledních letech se naše škola proměnila v místo tvoření, spolupráce a respektu práce k druhému a otevřela se veřejnosti. O naši výuku je veliký zájem a mohlo by se zdát, že podpory není potřeba. Ale slovy paní Magdaleny Kožené, že si ZUŠky máme hýčkat, i naše škola podporu potřebovala, potřebuje a potřebovat bude. Byl to skvělý nápad od paní Kožené a děkujeme za něj. Ne vždy byla naše škola ve městě respektována. Cesta k jejímu současnému postavení a pověsti trvala téměř dvacet let. Odměnou nám je zájem žáků, rodičů, města i naši studenti, kteří pokračují ve studiu na uměleckých či pedagogických školách. Nyní je jen na nás abychom si nastavenou kvalitu udrželi.
K podpoře ZUŠ Open se přihlásily a přihlašují významné osobnosti české kultury. Máte ve vašem městě osobnosti, které vaši školu podporují a které byste ráda zmínila? Velmi bych tímto chtěla poděkovat našemu tradičnímu sponzoru, kterým je firma Sklopísek Střeleč.