Zajisté znáte ten hřejivý pocit, kdy po vynikajícím výkonu diváci za bouřlivého aplausu vstávají, nechtějí sólistu pustit z pódia a žádají další a další přídavky. Pro tento potlesk by mnozí udělali cokoli, a proto se mu snaží občas aspoň malinko napomoci. Následující situace vám mají, s určitou nadsázkou, přiblížit různé Standing ovations, kterými bývají umělci za svůj výkon odměněni, aniž by se jednalo o výše uvedený jev. Věřím, že vás některé příklady pobaví, a možná si vzpomenete, že jste se s nimi také setkali a nenechali se jimi zmást, ať již v roli diváka či účinkujícího.
Standing ovation „Šatnový“
Na konci koncertu se po nedlouhém potlesku megalomanský dirigent opět přichází klanět, přestože už téměř nikdo netleská a zbytek publika povstal zády k pódiu i účinkujícím. Diváci připraveni k odchodu ze sálu do šaten se postupně zvolna otáčejí zpět a ve stoje obdarují nenasytného umělce chlácholivým potleskem.
Standing ovation „Uctivý“
Pan starosta s chotí či jiná významná osobnost města sponzorující koncert v první řadě důležitě povstane. A v tu chvíli se přidají všichni ostatní, protože se sluší ztotožnit se s vkusem místní celebrity, která by si mohla povšimnout, kdo s ní sdílí stejný názor. Pokud má pan starosta výdrž, může se jednat i o dosti dlouhý aplaus. Upřímně řečeno, tento jev znám spíše ze zahraničí, kde je více obvyklé, aby významné osobnosti dávali návštěvou koncertu najevo svůj vztah k vážné hudbě i ke kultuře jako takové.
Standing ovation „V sedě“
Všichni návštěvníci koncertu čekají na toho, kdo povstane jako první, aby se přidali a s chutí dali najevo svoji spokojenost. Rádi by se zvedli ze židlí, nicméně stále nikdo nevstává, a tak se bouřlivě tleská v sedě. Tento aplaus se dá přirovnat ke skutečnému Standing ovation, a to v dobrém pocitu jak účinkujících, tak publika.
Standing ovation „Rodinný“
Téměř bezpečně poznáte, kdo patří do rodinného „klanu“ právě dohravšího mladého sólisty, kterému přišla držet palce a tleskat celá rodina, a to bez ohledu na zdařilost výkonu. Celá skupinka stojí jako jeden šik v přední části sálu a navzdory ostatním si ve stoje vytrvale žádá návrat umělce na pódium. Nechá-li se sólista tímto úspěchem ošálit, bývá jeho posledním.
Standing ovation „Useknutý“
Kdosi v publiku povstal a vyprovokoval tím všechny ostatní. Ale bezprostředně po podání rukou hráčů v orchestru potlesk ve stoje s rychlostí blesku končí a diváci i účinkující se za nastalého ticha k sobě nezpůsobně postaví zády a vytrácí se zvolna ze sálu. Při odchodu všichni marně dumají, k čemu že se vlastně nechali strhnout.
Standing ovation „Protestný“
Někteří diváci divoce vyskočí a bouřlivě aplaudují, zatímco ostatní zůstávají tvrdošíjně sedět, čímž se snaží dát najevo, že mají pojem o kvalitě večera. Tedy o rozdílu mezi vynikajícím a vcelku uspokojivým či jenom průměrným dojmem z právě skončeného koncertu. Zdvořile tleskají a navzdory ostatním vytrvale sedí a sedí.
Standing ovation „Ohřívací“
V koncertním sále nebo v létě na otevřené scéně se tak ochladí, že diváci využívají možnosti povstat při potlesku a protáhnout si prochladlé údy. Tento potlesk nebývá z nejsilnějších, podobá se spíše tření rukou o sebe a mívá dosti jepičí život.
Standing ovation „Tichý“
Po skladbě, která měla veliký účinek, diváci vytrvale tleskají. Skladba v nich zanechala silný dojem a cítí se jí být jaksi zasaženi. Nikdo nepovažuje za vhodné vstávat, přestože všichni jsou velmi spokojeni a dobrý pocit z tohoto koncertu v nich zůstane ještě po mnoho týdnů. Potlesk je dlouhý a lze jej přirovnat k jakémusi vnitřnímu Standing ovation.
Standing ovation „Nevkusný“
Dokonce i účinkující se diví, vědomi si kvality skončeného večera, co se komu mohlo na tomto laciném a špatně odvedeném koncertu líbit. S rozpačitým úsměvem se rozhlíží a přemýšlí nad duševním zdravím právě stojícího publika.
Standing ovation „Znalecký“
Na koncertě vystoupila natolik slavná osobnost, že jedině potlesk ve stoje dává tušit, kdo je v publiku opravdovým znalcem a ví, koho se sluší patřičně odměnit. Nic na tom nemění zdařilost večerního výkonu, který popravdě, sotva dosáhl kvalit výkonu studenta prvního ročníku konzervatoře.
Standing ovation „Diferencující“
S touto situací se setkáte spíše v jižních státech, kde diváci na nohou bouřlivě aplaudují sólistovi s výkřiky „bravo, bravissimo“, ale jakmile tento umělec odejde do zákulisí, nastane trapné ticho. Sotva se však, k úlevě orchestru i dirigenta, opět vrátí na podium, mohutný aplaus pokračuje. Diváci tak dávají důrazně najevo, co si myslí o kvalitě sólisty i doprovázejícího tělesa.
Skutečný Standing ovation
Nikdo se nerozhlíží, kdo vlastně povstal jako první, a i ta babička o berlích vyvine maximální úsilí proto, aby se postavila na nohy a mohla vzdát hold účinkujícím. Odcházející hráči spokojeně cítí poslední dozvuky nadšeného potlesku ještě při odchodu do zákulisí.
Všem aktérům koncertů, účinkujícím i posluchačům, přeji, aby zažívali především posledně popsanou situaci tak, aby nemuseli ani na chvilinku zapochybovat o upřímnosti vzdávaných díků. Aby kolem sebe viděli samé rozzářené tváře, které se už nyní těší na příští návštěvu koncertu.
http://sweb.cz/PeterScheck