Špičkoví hudebníci nahlížejí na internet rozličnými způsoby. Pro jedny je jen pouhým nástrojem, prostředkem, jak informovat o svých aktivitách. Další chtějí upoutat – a možná i vstoupit se zájemci o své umění i do živějšího kontaktu. Těm třetím je pak svět elektronické komunikace zcela cizí, ale přesto se mu nevyhnou. Vzorovou ukázkou všech tří přístupů mohou být čtyři klavíristé, hosté letošního ročníku Pražského jara.
Náš Ivan Moravec patří ke generaci, která se po většinu života bez internetu obešla. Nepřekvapí proto, že stránku zaštítěnou jeho jménem (www.ivanmoravec.net ) provozují milovníci jeho umění – v tomto případě ze Spojených států. Vedle úplné diskografie tu najdete také velmi pečlivě vedený přehled koncertů od roku 1997, včetně recenzí a mediálních – ovšem výhradně jde o vystoupení v Severní Americe a západní Evropě. Nechybí ani výběr z rozhovorů pro tisk a informace o tom, kde bude Ivan Moravec v nejbližší době koncertovat.
Osobní stránky jednoho z nejzajímavějších hostů letošního Pražského jara, rodáka z moravského Vízmburku (dnes Desná nad Loučnou), rakouského klavíristy Alfreda Brendela (www.alfredbrendel.com ), jsou už delší dobu nepřístupné. Škoda, informace ve vyhledavači slibovala dokonce jeho básně. Přístupné však jsou velmi podrobné stránky u vydavatele Brendelových nahrávek (www.deccaclassics.com/artists/brendel/int.htm ) a neoficiální (a také dlouho neaktualizované) stránky, anglicky provozované nějakým jeho příznivcem (www.geocities.com/Vienna/2192/brendel.html ), se zajímavými ukázkami z Brendelových úvah – o živých nahrávkách, o Mozartovi a Beethovenově klavírním díle, o nedocenění Lizsta, o Wilhelmu Furtwänglerovi. Na You Tube, nejpopulárnějším internetovém systému sdílení videí, lze pak zhlédnout nejen drobné záznamy z různých koncertů (Brendel tu hraje zejména Beethovena a Schuberta), ale v osmi částech také celovečerní televizní dokument anglického režiséra Marka Kindela Alfred Brendel: Man and Mask z roku 2000. Stačí na adrese www.youtube.com zadat do políčka Search klavíristovo jméno…
Přímo vzorovou ukázkou internetové prezentace jsou oficiální stránky dalšího rakouského klavíristy (a rodáka z Litoměřic), Rudolfa Buchbindera . Na www.buchbinder.net najdeme v prostém, velmi přehledném a graficky příjemném uspořádání základní údaje o umělcově životě, diskografii, připravovaných koncertech. Navíc, po celou návštěvu stránek uslyšíte ve skvělé interpretaci skladby Rachmaninova, Chopina či Johanna Strausse.
András Schiff nemá své internetové stránky: podrobnější informace o něm lze nalézt na stránkách agentur, které ho v různých teritoriích zastupují – americké Kirshbaum, Demler & Associates (http://www.kirshdem.com/artist.php?id=andrasschiff ) či anglické Harrison Turner (http://www.harrisonturner.co.uk/andras.htm ). Webová verze britského listu The Guardian nabízí na http://music.guardian.co.uk/classical/page/0,,1943867,00.html zcela unikátní záznamy osmi nočních přednášek, na nichž Schiff v roce 2006 v londýnské Wigmore Hall rozebíral Beethovenovy sonáty. Audiozáznamy kritických rozborů Schiffových nahrávek Janáčka, Bacha a Smetany lze nalézt v internetovém archivu severoamerické nekomerční rozhlasové stanice National Public Radio – www.npr.org/programs/pt/features/schiff.html .