V loňském roce byl dokončen a inaugurován moderní koncertní dům Dánského rozhlasu v Kodani. Britský list Guardian jej nazval Rapsodií v modrém, kvůli barvě povrchu stavby, která na pohled připomíná velkou kostku. Ta vznikla podle projektu známého francouzského architekta Jeana Nouvela, který pro Prahu navrhl administrativní budovu na Andělu. Kodaňský Koncerthuset je velkolepým hudebním městečkem. Má čtyři sály – největší pro 1800 posluchačů, nejmenší pro 350, zároveň jsou tu nahrávací a vysílací studia, hudební archivy, ale také restaurace. Unikátní je řešení akustiky, hlavní sál je koncipován tak, jako by byl samostatným domem stojícím uvnitř jiného domu – i rozmístění publika je neobvyklé. Posluchači sedí v rozličných výškách prakticky kolem dokola orchestru.
Na internetovou prezentaci Koncerthusetu se lze dostat přes stránky Dánského rozhlasu – www.dr.dk/Koncerthuset . Je to prezentace, která nabízí nejen seznámení s prostorem (například prostřednictvím panoramatického pohledu do hlavního sálu) či program domu, v němž se konají koncerty klasické i populární, ale také bohaté zážitky hudební – z videozáznamu můžete sledovat Mozartovu Osmnáctou symfonii, koncert z děl Musorgského a Stravinského, vystoupení varhaníka Tona Koopmana či koncert v rámci kodaňského „expa“ world music, jež se konalo na přelomu loňského listopadu a prosince.
Velkou koncertní síň (pro 1840 posluchačů) vybudoval Jean Nouvel před deseti lety už ve švýcarském Lucernu, v rámci Kulturního a kongresového centra (www.kkl-luzern.ch ). Budova centra stojí na břehu Vierwaldstättského jezera (nazývaného někdy také Lucernské nebo i Čtyřkantonální, neboť jeho vody se dotýkají území čtyř kantonů). S jezerem se doplňuje, v hladké spodní ploše střechy, jež hodně přesahuje základní stavbu, se odráží vodní hladina. Akustika v lucernském koncertním sále je dílem dnes již zemřelého amerického specialisty Russella Johnsona. Firma, kterou tento americký specialista na akustiku založil (www.artecconsultants.com ), se podílela na projektování mnoha moderních koncertních síní i hudebních divadel po celém světě.
Patří mezi ně například Symphony Hall v Birminghamu (www.thsh.co.uk/page/symphony-hall-birmingham ), kde má své domovské sídlo Birminghamský symfonický orchestr (www.cbso.co.uk). Sál má kapacitu 2262 míst. Vznikl v roce 1991, o deset let později byla osazena varhanami se šesti tisíci píšťalami.
Architektonickou (a také akustickou) raritou je losangeleská Walt Disney Concert Hall (www.laphil.com ), se dvěma sály a venkovním auditoriem. Nese všechny typické znaky staveb Franka Gehryho, spoluautora Tančícího domu na Rašínově nábřeží v Praze. Akustiku tu propočítával Jasuhisa Tojota z Japonska, obdivovatel Zlatého sálu vídeňského Musikverein. Gehry dal vizuální podobu také varhanám, které vyrobila německá firma Glatter-Götz.
Jiný světoznámý architekt, Rem Koolhaas, navrhl moderní koncertní dům Casa da Música (www.casadamusica.com) v portugalském Portu na náměstí Rotunda da Boavista. Budova byla vystavěna z elegantního bílého betonu. Základní tvar vzal ovšem architekt z projektu rodinného domu, který těsně před tím dokončil.