Surfujte! Město hudby

Zadáte-li si do internetového vyhledavače – či jak se dnes módně říká vygooglujete si – sousloví město hudby, zjeví se vám rozličné stránky. Dozvíte se, že městem hudby je Londýn, Bergen, Praha i Hradec Králové. A všichni pisatelé mají pro svá tvrzení dobré důvody, které netřeba zpochybňovat. Ale jen jedno tuzemské město se může pochlubit webovým portálem, který má sousloví přímo v názvu. Na adrese www.mestohudby.cz okamžitě zjistíte, že jde o Brno.

Portál zřídila hudební agentura C.E.M.A. – Central European Music Agency (www.cema-music.com ) společně s Mezinárodním centrem slovanské hudby Brno, což je pořadatel mezinárodního hudebního festivalu Concentus Moraviae (www.concentus-moraviae.cz ). Tento společný projekt ale není zdaleka, jak by se třeba mohlo zdát, určen jen k propagování akcí, pořádaných těmito dvěma společnostmi.

Zřizovatelé stránky o svém záměru sami říkají: „Cílem projektu je vytvoření nové, výrazné a atraktivní image města Brna jako významného, stále více se rozvíjejícího hudebního místa, plného zajímavé hudby, zaměřením zejména na vážnou hudbu, operu, jazz, muzikál, lidovou hudbu, clubbing a alternativy. Jednotnou prezentací chceme poukázat na neobyčejnou šíři kvalitních hudebních aktivit v Brně a okolí tak, aby Brno nebylo prvoplánově vnímáno pouze jako veletržní město popř. jako místo konání motocyklové Grand Prix, ale bylo na něj nahlíženo také jako na důležité středoevropské hudební centrum, dějiště významných kvalitních hudebních akcí, působiště slavných osobností, které zasáhly do světového hudebního dění v minulosti či jej zásadně ovlivňují v současnosti.“

Web vznikl za podpory města Brna, Jihočeského kraje a Regionálního operačního programu Jihovýchod. Mezi partnery pak najdeme významné hudební a kulturní instituce, například Národní divadlo Brno (www.ndbrno.cz ), Filharmonii Brno (www.filharmonie-brno.cz ), klub Fléda (http://fleda.cz ), JazzFest (www.jazzfestbrno.cz ), ale také Knihovnu Jiřího Mahena (www.kjm.cz ), která má rozsáhlé hudební oddělení. Kdekteré tuzemské ale i zahraniční město by Brnu mohlo závidět. Je to totiž web k všestrannému využití.

Na vstupní otevření se objeví přehled akcí, které se konají toho dne. V kalendáři je pak možné najít další akce. Nebo je možné vybírat podle žánrů. Nebo je možné vyhledávat podle institucí – a také se poměrně jednoduše proklikat na jejich internetové stránky. I taky je pestrá nabídka: od opery Národního divadla až po koupaliště Kraví hora, kde se v létě každý čtvrtek hraje jazz. Zkrátka hudební Brno se tu nabízí jako na dlani.

Prostřednictvím stránky je možné se dostat i na web věnovaný kulturním osobnostem Brna (http://osobnosti.brno.cz ), kde je samostatný oddíl věnovaný hudebníkům, kteří v moderní historii města zanechali výraznější stopu (najdeme tu Janáčka, Kaprálovou, ale i Broma, Bitovou či Bulise). Zatím nefunkční je hudební mapa města a kraje, ale je jistě jen otázkou času (a pochopitelně i financí), kdy bude zprovozněna. Nadějně vyhlížejí i tlačítka Audiopřenos a TV archiv.

Brněnský hudební web zřetelně ukazuje, že moravská metropole má velké kulturní ambice, které s podporou vnímavé radnice naplňuje.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější