Sto let uplynulo 25. ledna od narození Witolda Lutosławského, jednoho z nejvýznamnějších polských skladatelů dvacátého století, a vedle Chopina a Szymanowského patrně nejproslulejšího polského skladatele všech dob. Jeho originální a v mnoha aspektech novátorská tvorba ještě v šedesátých letech šokovala, dnes je již klasikou. V Polsku byl na jeho počest oficiálně – parlamentem – vyhlášen Rok Lutosławského, řada připomínek se ale chystá i ve světě.
Mezi těmi, kdo k oslavám výrazně přispějí, je finský dirigent Esa-Pekka Salonen, toho času šéfdirigent londýnského The Philharmonia Orchestra, který chystá celoroční cyklus koncertů v různých hudebních metropolích. Pod Salonenovou patronací se rozvíjí anglický internetový servis věnovaný Lutosławskému (www.woven-words.co.uk ). Najdeme tam eseje o skladateli, jeho poznámky k vlastním skladbám, fotografie i „filmy“ z fotografií a komentáře, mapující skladatelův život.
O skladatelův odkaz se pečlivě stará Společnost Witolda Lutosławského. Její stránky (www.lutoslawski.org.pl v polštině a angličtině) přinášejí nejen podrobný životopis, ale také diskografii, bibliografii a filmografii, přehled dalších osobností, které hrály v Lutosławského životě a v propagaci jeho díla důležitou úlohu. Především tu však najdeme přehled díla – od raných, dnes už asi navždy ztracených skladeb, až po symfonie. Soupis díla, propojený s diskografií, nabízí také internetové stránky Polského hudebního centra (www.usc.edu/dept/polish_music/VEPM/lutos/lu-wrk-f.html ).
Zvláštní internetový servis Lutoslawskému věnoval Polský rozhlas (www.polskieradio.pl/ 148,Lutoslawski ) a Institut Adama Mickiewicze, instituce, která se stará o propagaci polského umění v zahraničí ( ). Během festivalu soudobé hudby Varšavský podzim, jehož byl Lutosławski spoluzakladatelem, se chystá Národní audiovizuální institut (www.nina.gov.pl ) spustit internetový portál, na němž bude možné slyšet všechna díla Witolda Lutosławského v různém provedení, mimo jiné i pod skladatelovou taktovkou. Nahrávky pocházejí z archivů Polského rozhlasu, jsou digitalizovány a budou dostupné ve formě streamu. Už dnes je možné tu vyslechnout nahrávku 3. symfonie pořízenou v roce 2006 (www.nina.gov.pl/ninateka/audioteka/detal/2012/ 12/20/Witold_Lutoslawski_III_Symfonia_Aksamitna_Kurtyna_2_Koncert_inauguracyjny ). Na stejném portálu budou zveřejněna i díla dalších jubilujících skladatelů, bez nichž by obraz polské hudby dvacátého století vypadal jinak – Henryka Mikołaje Góreckého (1933–2010) a Krzysztofa Pendereckého, který slaví 80. narozeniny.
Nejpopulárnější Lutosławského skladbou na internetovém kanálu You Tube jsou bezesporu efektní šestiminutové Variace na téma z Paganiniho pro dva klavíry z roku 1941 (skladatel je poprvé hrál ve válečné Varšavě s Andrzejem Panufnikem), které tu najdete v rozličném provedení (za všechny Argerich a Montero – www.youtube.com/watch?v=q1NnNLJbISI ).