Surfujte! Varhany: koníček i profese

Kdyby nebylo nadšenců, kteří se s ostatními rádi a (převážně) nezištně podělí o své osobní zájmy, byla by internetová síť o mnoho ochuzena. Ale podobně budované stránky poměrně často zanikají nebo zůstávají dlouho neaktualizované. Měl jsem mezi záložkami v internetovém vyhledavači uloženo několik odkazů na nadšenecké stránky věnované varhanám – dnes jsou většinou už zrušené nebo se jim autor už hodně dlouho nevěnoval. Mezi ty na dlouho opuštěné, naštěstí však stále funkční, patří i stránky Petra Bernata, jehož pracovištěm je Vysoká škola báňská – Technická univerzita v Ostravě. Ten, na adrese http://home.vsb.cz/petr.bernat, představuje nejen profesní poznatky z oboru diagnostika elektrických strojů, ale také svého největšího koníčka, jímž jsou právě varhany. A činí tak s důkladností technika. Přibližuje anatomii varhan, jejich konstrukci a princip používání jednotlivých prvků (vše hojně zdokumentováno fotograficky i nákresy). K tomu se pojí slovíček pojmů z oblasti varhan, varhanářství a varhanictví. Popisem i fotografiemi jsou představeny i konkrétní nástroje, zejména ze severní Moravy. Nechybí ani notové ukázky z praxe jedné beskydské farnosti.

Podstatně širší soupis tuzemských varhaníků, varhanářů, varhan a jejich dispozic lze nalézt na adrese http://varhany.1start.cz. K využití všech možností této databáze se ovšem musíte zaregistrovat.

Dispozice více než sto padesáti nástrojů nejen v českých a moravských městech, ale i na různých místech Evropy a Spojených států nabízí Varhanní stránka, kterou na adrese http://varhany.pueri.info provozují tři mladí varhaníci – Přemysl Kšica, Miroslav Šimek a Ondřej Valenta. Stránka, která informuje i o různých nej (největší či nejstarší na světě) je průběžně aktualizována.

O českých a moravských varhanách se zmiňuje i rozsáhlá německá stránka www.die-orgelseite.de. Podrobnější informace o 3 210 varhanách ze 76 zemí jsou ale z valné části dostupné za úhradu.

Anglicky vedenou Encyklopedii varhanních rejstříků provozuje na www.organstops.org Edward L. Stauff, absolvent Yale s titulem bakaláře v počítačovém oboru. Každé heslo doprovází konkrétními příklady varhan z různých částí světa (někde doplněnými i fotografiemi či nákresy).

Přehled těch nejzajímavějších historických nástrojů v západní a severní Evropě lze nalézt na stránce www.orgel.com, kterou obhospodařuje Tokugoro Obajaši, japonský stavitel a restaurátor varhan, jenž se vyučil v Dánsku u Poula-Gerharda Andersena. Mezi rubrikami stránky najdete i rozsáhlé zvukové ukázky, zahrané na varhanách, které Obajaši postavil pro koncertní sál ve městě Široiši – zní tu Bach, Debussy i Elgar.

Pokud ovšem toužíte, aby se velebný zvuk varhan z vaše počítače linul nejen v krátkých ukázkách, ale podstatně delší dobu, pak si nalaďte nizozemské online varhanní rádio (www.orgelradio.nl). To je součástí informačního serveru www.orgelnieuws.nl, který přináší aktuality ze světa varhan – žel jen v nizozemštině. Podobně laděné stránky si pěstují i čeští varhaníci – viz www.varhany.org. Už jen přehled základních rubrik dává tušit, že jsou to stránky velmi pestré (například Ze života varhaníků, Varhaníci doporučují, Organologie, Harmonie, Liturgika). Ke stažení tu najdete nejen rozličné notové záznamy či Rukověť varhaníkovu, ale také rarity jako varhanické pexeso.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější