Do kin zavítá pestrobarevná Madama Butterfly s Kristine Opolais v hlavní roli

Po sedmi letech uvidí diváci přenosů z Metropolitní opery opět svou oblíbenou operu Madama Butterfly. Pucciniho tragická romance o střetu dvou lidských světů ve zpracování oscarového režiséra Anthonyho Minghelly se těší diváckému i kritickému obdivu a v Met patří k nejoblíbenějším inscenacím. V titulních rolích vystoupí sehraná dvojice, která zářila i v minulém přenosu Manon Lescaut, lotyšská sopranistka a jedna z předních současných představitelek Madamy Butterfly Kristine Opolais a francouzský tenorista Roberto Alagna. Přímý přenos z Metropolitní opery se rozezní v sobotu 2. dubna dvěma tisíci kinosály na celém světě, včetně 26 českých.

Mistrovskou a rafinovaně zkomponovanou hudbu Pucciniho šesté opery bude v orchestřišti Metropolitní opery řídit Karel Mark Chichon. Mladý britský dirigent působí jako šéfdirigent německého rozhlasového orchestru a hostuje v řadě významných evropských těles. Za manželku si před pár lety vzal populární lotyšskou mezzosopranistku Elinu Garanču. Jiná lotyšská diva, sopranistka Kristina Opolais, se v sobotu představí v titulní roli naivní japonské gejši přezdívané Motýlek.

Opolais na začátku března vystřídala v roli pěvkyni portorického původu Anu Maríu Martínez a už za pár odehraných repríz představení sklidila oslavné kritiky. „Kristine Opolais je nejúžasnější Čo Čo San od Diany Soviero, která roli zpívala před dvaceti lety. Je tím, čemu se říká ‚zpívající herečka‘ s hlubokým propojením hlasového a dramatického výrazu. Je výraznou umělkyní a typem zpěvačky, která dělá z návštěvy opery zážitek, který vás promění,“ napsal New York Observer.

Chválou kritici nešetří také v případě představitele proradného námořníka Pinkertona, tenoristy Roberta Alagny, který Kristine Opolais sekundoval také v předešlém přenosu coby rytíř des Grieux v Pucciniho Manon Lescaut. „Alagna ze sebe dal v roli amerického poručíka to nejlepší – jeho zpěv byla radost poslouchat a herecké podání bylo dokonale vrstevnaté,“ popisuje New York Classical Review.

Vedle výkonů hlavních hrdinů láká na Madamu Butterfly do Metropolitní opery úchvatné zpracování britského režiséra Anthonyho Minghelly, který se zapsal do filmové historii v roce 1996, kdy dostal Oscara za režii milostného dramatu Anglický pacient. Jeho skvostné provedení opery mělo premiéru na jevišti Met při slavnostním zahájení sezóny 2006/2007 a v rámci přenosů zaznělo v březnu roku 2009. Inscenace je plná vizuálně ohromujících momentů, barev a inovativních světelných efektů a využívá tradičního japonského loutkářství bunraku.

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější