„Místo pro novou operu je možná zrovna tam, kde pravidelně nakupujete, pracujete, venčíte psa, hrajete fotbal nebo pijete pivo. Umíme taková místa najít a ukázat je v nečekaném světle. Dokážeme z nich sejmout iluzi všednosti a vzkřísit jejich pravý lesk. Nenatíráme je na růžovo, nic si o nich nenamlouváme, jen je necháváme promluvit.“ Tak popisuje svůj program Hausopera, brněnský spolek, jehož ambicí je uvádění nových komorních oper komponovaných na míru různorodým místům města Brna, která jsou pozoruhodná architektonicky, svým příběhem nebo geniem loci.
Ve startovacím ročníku zve Hausopera posluchače k bazénu v Lázních Rašínova. Pro toto místo vznikla jednoaktová opera Poslední pólo, kterou zkomponoval skladatel a šéfdirigent Janáčkovy opery Marko Ivanović na libreto Josefa Škarky. Poslední pólo bude uvedeno ve třech představeních v září a říjnu 2018, nedílnou součástí inscenace bude vystoupení olympijské reprezentantky v synchronizovaném plavání Alžběty Dufkové a jejího týmu akvabel.
„Práce na opeře pro konkrétní prostor mi přinesla mnohem více tvůrčí volnosti, než by se mohlo zdát. Lázně jsem několikrát navštívil a nechal se inspirovat jejich atmosférou. Dokonce jsem do partitury zakomponoval hru na zábradlí, které je po obvodu celého bazénu. Musel jsem taky brát v potaz specifičnost akustických dispozic i vysokou vlhkost vzduchu při výběrů hudebních nástrojů,“ uvedl Marko Ivanović.
Hausopera se hlásí k tradici progresivní dramaturgie Janáčkovy opery i k Miloslavu Ištvanovi, Josefu Bergovi a dalším duchům brněnské moderny. K jejím inspiracím patří kolektivní práce brněnských skladatelů (Piňos – Štědroň – Medek atd.). Cíleně navazuje i na silný odkaz brněnských konceptuálních umělců a jejich intervencí do veřejného prostoru. Zakládajícími členy spolku Hausopera jsou operní pěvec Josef Škarka, hudební publicista Boris Klepal a produkční Lucie Kořínková.
Projekt Ústředních městských lázní navrhl pravděpodobně v roce 1905 vídeňský architekt Hubert Gessner, významný reprezentant moderny, a spolupracoval na něm s bratrem Franzem. Ústřední městské lázně zahájily provoz v srpnu 1907 a objekt sloužil převážně jako parní lázně. Lázně Rašínova nabízely hlavně koupele ve vanách spolu s masáží. Během bombardování Brna 20. listopadu 1944 lázně přišly o tři patra ve střední části a následující stavební úpravy vedly k částečné likvidaci původního obvodového pláště. Už za rok po bombardování se podařilo lázně opět zprovoznit a 5. února 1946 byl otevřen bazén, v té době jediný v Brně, který denně navštěvovalo kolem 1200 osob.
Až do dnešní doby budova prošla několika stavebními úpravami, k celkové rekonstrukci a generální opravě došlo kolem roku 1975. V listopadu 1996 se objekt nacházel ve zchátralém stavu a některá provozní oddělení dokonce v havarijním. V roce 2000 se budova dočkala památkové obnovy průčelí, následně do roku 2003 například rekonstrukce prostoru bazénu, či modernizace vodoléčebného oddělení.