Ostravu již podruhé rozezní Zvuky rozmanitosti

rojekt Sounds of Diversity uvádí hudbu, která spojuje národy a překračuje hranice. Proběhne v Ostravě, Katowicích, Žilině i Budapešti


Již druhým rokem proběhne v Ostravě komponovaný koncertní večer v rámci projektu Sounds of Diversity / Zvuky Rozmanitostiorganizovaný Tvůrčím centrem Ostrava, který stojí také za úspěšným festivalem Hudební současnost. Originální koncept propojující umělce, skladatele a performery z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska se uskuteční 5. března od 19:00 v koncertním sále Fakulty umění v City Campus Ostrava a představí divákům čtveřici zcela nových hudebních kompozic složených speciálně pro tento projekt vzájemně propojených tancem s prvky improvizace v choreografii Jany Ryšlavé (CZ) a světelným designem Piotra Ceglarka (PL).

Projekt Sounds of Diversity vychází z touhy propojit bohatství kultur historicky propojených zemí střední Evropy. V letošním roce navíc symbolicky boří nejen hranice mezi státy, ale spojuje také různé umělecké žánry a objevuje nové formy vyjádření. Sounds of Diversity tak inspiruje tvůrce i diváky k překračování geografických, kulturních a společenských bariér a dokazuje, že současná vážná hudba má své pevné místo v moderní společnosti. A nejen to – umí oslovit i mladší generace.

Program večera

Během večera zazní premiéry čtyř skladeb mladých skladatelů ze všech 4 zemí Visegrádu v podání šestnáctičlenného ansámblu, který také tvoří hudebníci z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska. Sounds of Diversity Ensemble diriguje renomovaný dirigent Szymon Bywalec (PL). Letošní novinkou je spojení s ostravským spolkem MOVE Ostrava, jehož ředitelka Jana Ryšlavá doplnila koncertní program o choreografii s prvky improvizace. Tu uvidí diváci v podání renomovaných performerů Jany Ryšlavé (CZ), Lucie Bielik (SK) a Radoslava Paiovarčiho (SK).

Českou hudební scénu zastupuje v programu dílo Ostravačky Petry Šuško Šestý smysl, polskou tvorbu představí skladba Przemysława Schellera Grande Valse Brillante, Slovensko reprezentuje Matej Sloboda a jeho Consonanze stravaganti e lumi danzanti a letos poprvé zazní také tvorba maďarského mladého tvůrce a to skladba The Zone Viktora Molnára. Světové premiéry skladeb zahraje orchestr profesionálních hudebníků ze všech 4 partnerských zemí pod vedením polského dirigenta Szymona Bywalece. .

Wellbeing jako hlavní téma

Letošní ročník nese kromě tradičního odkazu propojování rozmanitostí také téma Wellbeing. To pro nás zdůrazňuje důležitost životní rovnováhy a harmonie a v dnešní době silně rezonuje nejen v osobní, ale i společenské rovině. Věříme, že hudba, tanec a scénický lightdesign společně vytvoří atmosféru, která divákům dopřeje hluboký prožitek a prostor pro rozjímání – komodity, které jsou v dnešní uspěchané době více než potřebné.

Regionální hudba pro globální publikum

Jedním z klíčových cílů projektu je podpora regionálních skladatelů a jejich tvorby, která často zůstává skryta širšímu publiku. Přiblížení těchto děl veřejnosti pomáhá nejen rozvíjet kulturní povědomí, ale také ukazuje, že vážná hudba není pouze doménou minulosti. Naopak, je aktuální, živá a nabízí nesčetné možnosti, jak oslovit moderního posluchače. Koncertní projekt Sounds of Diversity 2025 proto není jen kulturním zážitkem, ale i výzvou k novému dialogu mezi umělci, posluchači a společností. Těšíme se, že se k nám připojíte a stanete se součástí tohoto jedinečného večera, který propojuje hudbu, tanec a lidskou rozmanitost.

Více informací naleznete na www.soundsofdiversity.com. Vstupenky jsou v prodeji online zde a budou k zakoupení i na místě. Pokud máte zájem o účast na koncertě Sounds of Diversity, rozhovor s umělci, natočení reportáže nebo jakékoliv další informace pro vaše médium, neváhejte se obrátit na PR manažerku, která vám ráda poskytne veškeré potřebné informace a pomůže s organizací vašeho požadavku: Lucie Sembolová, [email protected], +420 737 046 621. 

Sdílet článek:

Aktuální číslo

Nejnovější